Nëse Mbappe largohet në verë, PSG do të tentojë me çdo kusht Haalandin

Erling Haaland është një nga sulmuesit më të kërkuar në futbollin evropian dhe Paris Saint-Germain tashmë ka filluar bisedimet me agjentin e lojtarit. 

Drejtori sportiv i PSG -së, Leonardo, ka një marrëdhënie të mirë me agjentin e Haaland, Mino Raiolan, por Borussia Dortmund ishin të bindur dhe nuk e lejuan yllin e tyre ta shisnin.

Sipas La Gazzetta dello Sport, Raiola ka vendosur kërkesat e Haaland për pagë, duke kërkuar 50 milionë euro në vit, ndërsa të interesuarve ua bëri të qartë se tarifa e tij e transferimit është më e ulët se sa 120 milionë euro.

Sipas mediave, klauzola e lirimit të 21-vjeçarit është vendosur midis 70 dhe 90 milionë euro, por mbetet e paqartë se sa do të kushtonte transferimi i tij.

Raiola tashmë ka negociuar kalimin e Gianluigi Donnarumma në PSG në verë, pasi portieri italian nuk e rinovoi kontratën e tij me Milanin dhe iu bashkua skuadrës së Ligue 1 falas.

E ardhmja e Mbappe është çelësi

Siç ka raportuar La Gazzetta dello Sport, largimi i mundshëm i Kylian Mbappe mund të shkaktojë një efekt domino, pasi PSG e konsideron Haaland si zëvendësimin e përsosur për reprezentuesin francez në rast se ky i fundit largohet verën e ardhshme.

Real Madrid bëri një ofertë për të blerë Mbappen verën e kaluar dhe nëse sulmuesi francez i bashkohet Los Blancos në korrik falas, PSG mund të jetë favoriti për të nënshkruar me Haaland.

Pavarësisht marrëdhënieve të mira me klubin e Ligue 1, një lëvizje për Haaland mund të jetë e komplikuar pasi PSG duhet të respektojë rregullat e UEFA -s për Fair Play Financiar.

Prandaj, mbetet për t’u parë nëse një transferim i mundshëm i Haaland në PSG do të ishte financiarisht i mundshëm për klubin, ndërsa fuqitë e tjera evropiane gjithashtu e kanë vendosur sulmuesin norvegjez në radarin e tyre. 

Related posts

Strategjia e Romës për ta transferuar Granit Xhakën

Z H

Xavi ka klauzolë largimi nga Al Sadd e cila vlen vetëm për Barcelonën

D V

Sevilla pranon ofertën e Tottenhamit për Kounden, para plus lojtar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More