Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Nesër eklipsi i plotë diellor, Toka do të errësohet për disa minuta

Eklipsi i përgjithshëm diellor, i cili do të jetë i fundit për vitin 2020 do të ndodhë ditën e hënë, por do të jetë i dukshëm në Amerika e Jugut, Oqeanin Atlantik dhe Afrikën e Jugut.

Një eklips diellor i plotë ndodh kur Hëna bllokon plotësisht diskun e Diellit, siç shihet nga toka. Eklipsi i fundit i plotë diellor ka ndodhur më 2 korrik 2019.Sakaq, në vitin 2021 do të ketë katër eklipse, një hënë e plotë në 26 maj, një eklips diellor në 10 qershor, një hënë e pjesshme midis datave 18 dhe 19 nëntor dhe një ekip diellore totale në 4 dhjetor.

Eklipset e Diellit ndodhin në fazën e Hënës së re, por nuk ndodhin çdo muaj.Eklipsi mund të paraqitet vetëm kur Hëna e re gjendet afër ekliptikës që do të thotë afër nyjave të rrugës së Hënës.Gjatë një viti rregullisht kemi nga 2 zënie të Diellit, por mund të kemi 3 dhe 4.

Postime të ngjashme

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

Një grua u arrestua në SHBA pasi refuzoi t’i kthente 1.2 milionë dollarë që i ishin depozituar gabimisht

S.B.

21-vjeçari krijon shijen e veçantë të kafesë

S.B.

Një burrë po riparonte një motor të veturës gjersa dikush tjetër po e ngiste atë

S.B.

Një astronaute grua, për herë të parë në Emiratet e Bashkuara Arabe

S.B.

Gjaku i zogjve funksionon si sistem ngrohjeje në dimër

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...