Nesër në Kosovë, temperaturat do të shkojnë deri në 38 gradë

Mbi vendin tonë do të vazhdojë të mbajë mot i nxehtë, kurse temperaturat e ajrit pritet të arrijnë deri në 38 gradë Celsius.

 

Sipas Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës (IHK), masat e nxehta të ajrit të ardhura nga Afrika Veriore (Shkretëtira e Çadit dhe Nigerisë), do të mbeten të qëndrueshme edhe për ditët vijuese, duke krijuar mot shumë të nxehtë dhe me vapë.

Nëpër disa zona parashihen vranësira, kryesisht rreth relievit malor, ku parashihet edhe ndonjë rigë e dobët.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 35-38 gradë Celsius. Indeksi UV mbetet në vlera ekstreme, prandaj kujdes nga kontakti direkt me rrezet e diellit, sidomos personat në moshë dhe shtresa tjetër e popullatës me sëmundje kronike”, njofton IHK, përcjell Telegrafi.

Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i juglindjes dhe verilindjes.

Ndërsa, sot, më 27 korrik temperaturat maksimale të regjistruara nëpër disa qendra meteorologjike të rrafshit të Kosovës dhe Dukagjinit ishin me sa vijon:

Gjakovë 38.4 C, Prizren 36.1 C, Istog 36.0 C , Malishevë 36.1 C, Prishtinë 36.1 C, Kamenicë 37.0 C. 

Related posts

Kosova në 24 orët e fundit regjistron 2.295 raste të reja me Kovid-19

N E

Infektologu Tolaj tregon se pse po infektohen të vaksinuarit kundër COVID-19

D V

Kryeministri, Albin Kurti takohet me senatoren amerikane nga shteti i Iowa-s, Joni Ernst

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com