Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Netanyahu: Irani kërcënimi më serioz për Lindjen e Mesme

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu e quajti sot Iranin si kërcënimin më serioz me të cilin përballet Lindja e Mesme dhe u zotua të mos lejonte kurrë vendin të merrte armë bërthamore.

“Në Lindjen e Mesme, nuk ka asnjë kërcënim më serioz, më të rrezikshëm, më të ngutshëm sesa ai i paraqitur nga regjimi fanatik në Iran”, tha Netanyahu në një komferencë të përbashkët me Sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Lloyd Austin.

Komentet e tij erdhën një ditë pas një sulmi kibernetik në një impiant kryesor bërthamor iranian, të cilin Teherani e quajti një akt terrorizmi të kryer nga Izraeli.

Izraeli, i cili rrallë komenton mbi operacionet sekrete jashtë vendit, nuk ka konfirmuar ose mohuar ndonjë përgjegjësi për sulmin ndaj objektit bërthamor nëntokësor Natanz.

Fabrika në Iranin qendror prodhon, ndër të tjera, centrifuga të reja për pasurimin e uraniumit.

Postime të ngjashme

Gjermania kundërshton propozimin e mbështetur nga SHBA-ja për të hequr dorë nga patentat për vaksinat kundër KOVID-19

N E

Në Francë nga 12 maji të gjithë qytetarët pa dallim moshe kanë të drejtë të aplikojnë për t’u vaksinuar

N E

Ish-presidenti i Maldiveve plagoset në një shpërthim

N E

Qetësohet situata në ishullin e Jersey, anijet luftarake Franceze dhe Britanike tërhiqen

N E

Presidenti Slloven: E dimë nga përvoja se ndryshimet e kufijve në këtë pjesë të Evropës nuk zhvillohen pa flijime

N E

Dendias: SHBA do të ishin partneri ideal për të bindur Turqinë të pranojë Konventën e Detit

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...