Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Nga ‘30 qershori’ te shembja e Teatrit, mblidhet për herë të parë Gjykata Kushtetuese, çështjet “e nxehta” që pritet të shqyrtohen

Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese do të mblidhen ditën e sotme për të diskutuar një sërë çështjes të mbetura pezull prej kohësh, për shkak të mosfunksionimit të këtij institucioni.

Mbledhja e anëtarëve të kësaj Gjykate ishte paralajmëruar më herët, ndërsa gazetarja Klodiana Lala raporton për “BalkanWeb” se në fokus të diskutimeve do të jetë ndarja e çështjeve, si dhe çështja e kryetarit të institucionit.

Disa nga çështjet më të nxehta që pritet të shqyrtojë Gjykata Kushtetuese janë zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2010, shembja e Teatrit Kombëtar, ankimi i qeverisë për Presidentin Ilir Meta.

Gjykata Kushtetuese eu bë funksionale në fund të vitit 2020, pas thirrjeve dhe presionit të vazhdueshëm të ambasadores amerikane, Yuri Kim, për ngritjen e saj.

Postime të ngjashme

Makina përplas motorin dhe ‘zhduket

T E

Tragjedi në Itali, 18 vjeçari shqiptar humb jetën duke ngjitur malin

T E

Paloka: PD do ta fusë Shqipërinë në shtegun e duhur të zhvillimit

T E

“Mjekët s’më dhanë shpresa”, e reja historinë: Babi përgatiti shtëpinë

T E

Moti i mirë rikthen trafikun në Durrës, makina nga Tirana e Kosova për fundjavë në plazh

T E

Humbje e madhe për Valentina Leskajn, bashkëshorti i ish-deputetes humb betejën me Covid-19

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...