Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Nga e hëna studentët vendosen në konvikte, në mensat maksimumi 2 në tryezë

Shkup, 3 tetor – Vendosja e studentëve në konvikte fillon të hënën dhe po zhvillohet një thirrje për ndihmë të njëhershme prej 6.000 denarë, tha Ministrja e Arsimit dhe Shkencës Mila Carovska, e cila sot vizitoi konviktin e studentëve “Kuzman Josifovski – Pitu” në Shkup.

Ajo informoi se akomodimi do të bëhet në bazë të protokolleve të veçanta të Covidit. Për konviktet në Shkup, kapaciteti sipas protokollit është 2,080 shtretër, dhe janë pranuar gjithsej 1,614 studentë, që do të thotë se ekziston mundësia për të pranuar më shumë studentë.

“Të mos harrojmë se tani kemi një listë rezervë, e them këtë që të mos ketë huti mes studentëve. “Nëse një fakultet ndryshon vendimin e tij dhe në vend që të vendosë në internet të mbajë orë me prani fizike, ne e lëmë mundësinë për të pranuar studentë në vendet që kanë marrë në konvikte sepse i plotësojnë kriteret”, tha Carovska.

Postime të ngjashme

Punësime në Gjevgjeli, Dellçevë dhe Berovë të maqedonasve të deklaruar si shqiptarë?

Dafina Vidishiqi

Fadil Zendeli ia then bastionin ASh-së, Gostivari radhit pas Zendelit

Dafina Vidishiqi

Azem Sadiku nga PDSH do të rikandidojë për kryetar të Komunës së Studeniçanit

R Zh

Dokumentet personale, MPB azhuron sistemin, vonesa deri të martën

Dafina Vidishiqi

Ruzhin: Makron dhe Merkel mund ta zgjedhin problemin mes RMV-së dhe Bullgarisë

R Zh

Lëvizja BESA vazhdon ristrukturimin, sonte u themeluan nëndegët e fshatit Çajlë dhe Forinë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...