Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Nga hapja e kopshteve deri më tani janë regjistruar 15 raste të koronavirusit tek fëmijët dhe 44 tek të punësuarit

Shkup, 15 tetor, zhurnal.mk – Nga hapja e kopshteve më 9 shtator e deri më sot në kopshtet janë regjistruar 15 fëmijë dhe 14 të punësuar pozitivë në koronavirus. Për momentin 44 të punësuar dhe rreth 190 fëmijë janë në izolim, informoi sot ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jagoda Shahpaska.

Sipas informacioneve të epidemiologëve, fëmijët infeksionin nuk e kanë marrë këtu por e bartin nga shtëpitë e tyre.

“Gjendja shëndetësore e të gjithë atyre është e mirë. Pjesa më e madhe e tyre kanë dalë nga izolimi, pjesa më e madhe e edukatoreve dhe përkëdhelëseve kanë përfunduar me izolim dhe kthehen në vendet e tyre të punës”, ka thënë ministrja duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve të MIA-s.

Ajo shtoi se Qeveria dhe institucionet kompetente po e ndjekin situatën, sepse siç tha shëndeti i të gjithë qytetarëve për momentin është parimor.

Duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve për informacionet për të punësuarit e infektuar në kopshtet në komunën e Gjorçe Petrovit dhe Karposhit dhe numri i madh i fëmijëve në izolim, ministrja Shahpaska tha se për atë se kush do të shkojë në izolim pas rastit të regjistruar pozitiv të koronavirusit vendosin epidemiologët në bazë të sondazhit epidemiologjik.

Postime të ngjashme

Prokuroria ngritë aktakuzë kundër shtatë pjesmarësve në protestën për “Monstrën”

Z H

EKSKLUZIVE / Koalicioni ASH-AAA do të ngritë interpelancë ndaj Bujar Osmanit!

R Zh

MPB me detaje: Ja identiteti i viktimave në Fushë Tophanë

Z H

Spasovski: Po zhvillohet hetim në Prokurori për Mijallkovin

Z H

Prej sot çertifikatat e lindjes mund t’ua sjellë në shtëpi edhe postjeri

Z H

Fushë Tophanë/ Vriten dy persona, sulmuesit në arrati

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...