Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Nga nesër do të vaksionohen deputetët në sallën Boris Trajkovski

Ministria e Shëndetësisë informon se nesër në A1 SC Boris Trajkovski do të vaksinohen deputetë, si pjesë e infrastrukturës kritike të përfshirë në Planin Kombëtar për Imunizimin Covid. Vaksinimi i deputetëve do të bëhet në tre grupe, nga ora 10 e mëngjesit deri në ora 6 pasdite.Më 14 të këtij muaji, shërbimet parlamentare u vaksinuan.

Vaksinimi i deputetëve dhe punonjësve të Kuvendit është thelbësor për funksionimin normal të legjislaturës dhe miratimin e qetë të ligjeve në interes të qytetarëve. Që nga fillimi i imunizimit në vendin tonë, sipas Strategjisë Kombëtare, janë shënjestruar tre grupe kryesore me përparësi për të siguruar funksionimin e sistemit shëndetësor, për të mbrojtur njerëzit në rrezik më të lartë të sëmundjes, komplikimeve dhe vdekjes, si dhe mirëmbajë shërbimet themelore të kujdesit kritik.

Vaksinimi i të rriturve të moshës 73 dhe 74 është duke u zhvilluar në A1 SC Boris Trajkovski, dhe personat më të vjetër se 73 janë duke u vaksinuar në qendrat shëndetësore në të gjithë vendin. Javën e ardhshme, me mbërritjen e dozave të reja të vaksinave, do të ketë një ndryshim në renditjen e përparësive dhe kalimin e grupeve me përparësi ose nën-përparësi nga një fazë e vaksinimit në një tjetër. Ministria e Shëndetësisë apelon tek qytetarët të cilët dëshirojnë të vaksinohen të regjistrohen në vakcinacija.mk

Postime të ngjashme

Ka filluar regjistrimi i nxënësve në klasën e parë për vitin e ardhshëm shkollor në “Jahja Kemal”

R Zh

Najçevska: BE të zgjidhë problemin midis Bullgarisë dhe Maqedonisë

R Zh

Zgjerohet hetimi për Rashkovskin

R Zh

Zgjerimi/ Komisioneri Varhelyi: Ecim përpara me Shqipërinë, e veçojmë nga Maqedonia e Veriut

R Zh

UT dhe Universiteti Iowa nga SHBA-ja nënshkruan memorandum bashkëpunimi

R Zh

Komuna Çair përfundon dezinfektimi i 25 xhamive

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...