Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Nga nesër vikend pa TVSH: Llogaritë do të duhet të skenohen për tre ditë

Shkup, 9 tetor, zhurnal.mk – Nga nesër duhet të fillon “Vikendi pa TVSH” dhe të vazhdon gjatë tre ditëve të ardhshme, gjegjësisht 10,11 dhe 12 tetor. Megjithatë që të realizohen ndryshimet e LIjgit për kthimin e një pjese të TVSH-së personave fizik, në procedurë të shkurtuar do të duhet të kalojnë në Parlament, transmeton Zhurnal.

Deputetët e shumicës parlamentare dhe nga opozita mbrëmë debatuan për këtë pikë dhe këmbyen tone të ashpra lidhur me projektin. Derisa qeveria thotë që ky projekt është në të mirë të plotë të qytetarëve, nga VMRO-DPMNE vërtetuan se Vikendi pa TVSH është vetëm për ata që kanë celularë të mençur dhe të cilët skenojnë llogari fiskale. Megjithatë VMRO-DPMNE me shumë mundësi do ti mbështetë ndryshimet.

“Me këtë propozim ligji po bëhet nxitja e shitjeve të produkteve dhe shërbimeve vendore si dhe rritja e digjitalizimit të shoqërisë tonë”, tha zv.ministri i financave, Dimitar Kovaçevski.

Postime të ngjashme

Zhurnal mëson / Afaristi i mirënjohur, Argëtim Saliu kandidat për kryetar komune i koalicionit ASH – AAA për Strugë?

Bexhet Musliu

Bilall Kasami dhe gjithë funksionarët e Lëvizjes Besa bëjnë thirrje për Regjistrim të popullatës

T E

“Shtetësia”, janë paraqitur rreth 1 000 persona

T E

Hoxha: Deri më 31 mars do të prolongohet afati për blerjen e edhe 1.500 tonë duhan

Bexhet Musliu

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Arrestohen dy shtetas britanez në aeroportin e Shkupit me test PCR të falsifikuar

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...