Nga New Yorku në Prishtinë/ Rama viziton nesër Kosovën, zbardhet axhenda

Nga Nju Jorku në Prishtinë. Edi Rama do të zbresë nesër në Kosovë, për tu takuar më liderët kryesorë politikë, kur Prishtina dhe Beogradi janë në situatën më të nxehtë të viteve të fundit. Takimi i parë i Ramës do të jetë me kryeministrin Albin Kurti, me të cilin do të bisedojë për tensionet e fundit me Serbinë, por edhe do të jetë takimi i parë pas një kohe të gjatë që dy kryeministrat replikojnë në distancë për atë që shuhet Mini Shengen.

 

Qëndrimi i kryeministrit shqiptar mbi reciprocitetin e targave me Beogradin, pritet të publikohet në një konferencë shtypi. Rama nuk do të takohet me presidenten Vjosa Osmani dhe as me kryeparlamentarin Glauk Konjufca. Por do të takohet me tre liderët e opozitës: Ramush Haradinaj, Memli Krasniqi dhe Lumir Abdixhiku. Gjatë qëndrimit në Kosovë, Rama do të dekorojë edhe akademikun, Rexhep Qosja.

Related posts

Jozefina Topalli tregon pse u largua nga PD: Edhe Berisha ishte në krahun e Lulzim Bashës në atë kohë

D V

Bledi Çuçi tregon pse propozoi Gledis Nanon në krye të Policisë së Shtetit dhe çfarë do të ndodhë me dronët super-inteligjentë që pritet të merren nga Turqia

D V

Sezoni turistik në Shqipëri, 42 mijë vizita në qendrat shëndetësore verore

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More