Bota

Nga shkollat tek qendrat tregtare, Italia vendos masa të reja anti-COVID

Rritja e numrit të rasteve të reja me koronavirus, ka bërë që Italia të vendos masa të reja kufizuese.

Masat e reja u bënë të ditura nga kryeministri Giuseppe Conte, i cili u shpreh në Parlament se masat nuk dot jenë të njëjta në të gjitha rajonet e vendit, pasi ato do të zbatohen në varësi të shifrave të infektimeve në çdo rajon.

Një ndër masat e shpallura nga Kryeministri është kufizimi i lëvizjes për të udhëtuar në drejtim të Rajoneve me rrezik të lartë të infektimit, me përjashtim të punës, studimit dhe nevojave shëndetësore.

Në kuadër të masave të reja, parashikohet ulja me 50% e kapaciteteve të transportit publik lokal, mbylljen e muzeve, ndalimin e qendrave tregtare gjatë fundjavave dhe një shtetrrethim në mbrëmje. Ndërkohë, mësimi do jetë në distancë për shkollat e mesme.

“Rastet e Covid po rriten gjithandej. Brenda një kornize globale, BE është një nga zonat më të prekura nga ndikimi i valës së dytë. Në javët e fundit, rritja e rasteve të Covid ka qenë 150 infeksione për çdo 100 mijë banorë dhe gjithashtu në vendin tonë situata po përkeqësohet, ringjallja e virusit ka çuar në një shumëfishim të konsiderueshëm të infeksioneve . “Duke u nisur nga situata veçanërisht kritike në disa rajone ne jemi të detyruar të ndërhyjmë. Ne jemi të vetëdijshëm për zhgënjimin dhe zemërimin e qytetarëve që e gjejnë veten duke jetuar me kufizime të reja. Ne i dimë pasojat që kufizimet do të kenë në situatën ekonomike”,- shprehet Conte.

Postime të ngjashme

Moska ashpërson masat kundër koronavirusit

Z H

Historia prekëse e 55-vjeçarit që dje humbi jetën në Francë, gjysmë ore pasi ia nisi punës në Katedrale u vra mizorisht

S.B.

Merkel: Situata pandemike në Gjermani është akoma shumë serioze, pavarësisht rënies së infeksioneve

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...