Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Nga sot BE forcon regjimin e kontrollit të llojit të automjeteve

Bruksel, 1 shtator – Rregullat e reja në lidhje me kontrollin dhe miratimin e llojit të automjeteve do të hyjnë në fuqi në Bashkimin Europian të martën, pesë vjet pas skandalit Dieselgate.

“Organet kombëtare që verifikojnë standardet e sigurisë dhe mjedisit në automjetet e modelit të ri, të destinuara për tregjet e BE-së, do të auditohen”, tha KE në një njoftim për shtyp.

“Autoritetet kombëtare duhet t’i nënshtrohen rishikimit të kolegëve, për të siguruar qëndrueshmëri në të gjithë Bllokun”, vazhdon njoftimi.

Nga e marta, do të vendosen gjoba deri në 30 000 euro për automjet, nëse zbulohen shkelje nga KE ose nga vendet anëtare të BE-së.

Për herë të parë, një në 40 000 vetura do të kontrollohet pas blerjes, për t’u siguruar që ato ende funksionojnë në mënyrën që tregon klasifikimi i tyre mjedisor dhe i sigurisë/DPA.

Postime të ngjashme

Ferrari në vitin 2025 do ta lansojë veturën e parë tërësisht elektrike

S.B.

Prezantohet edhe zyrtarisht Mercedes EQS – luks i jashtëzakonshëm dhe brendësi e digjitalizuar

S.B.

Huawei po investon një miliard dollarë në biznesin e veturave, pretendon se është më i mirë se Tesla

S.B.

Audi i bën konkurrencë Maybach-ut

S.B.

Apple konkretizon planet për veturën elektrike, bashkëpunon me kompani të njohura

S.B.

Gjysmë shekulli nga klasiku i Mercedesit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...