Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Nga sot ilaçin “Ivermectin” mund ta gjeni në barnatore, por vetëm me recetë

Shkup, 12 janar – Zhurnal.mk – Nga sot, ilaçi Ivermektin do të shitet legalisht në barnatoret në Maqedoni. Ilaçi do të kushtojë rreth 300 denarë dhe do të jepet vetëm me recetë nga një mjek amë ose specialist.

MALMED u bëri apel qytetarëve që të mos ndërmarrin trajtime vetanake dhe të mos bëjnë furnizime në shtëpi.

“Studimet kanë treguar se ivermektina u jepet tre grupeve të qytetarëve, përkatësisht grupeve të rrezikuara të punëtorëve, të cilët kanë rrezik të lartë për t’u sëmurur, pastaj personave që kanë qenë në kontakt me pacientë të sëmurë dhe pacientëve të sëmurë. Në të tre grupet ka indikacione të ndryshme, doza të ndryshme dhe prandaj është e nevojshme që administrimi i ilaçit të jetë nën kontrollin e një mjeku”, tha Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe javën e kaluar.

Pulmonologu Dokiq thotë se ilaçi funksionon në zhvillimin e mëvonshëm të coronavirusit

“Mund të përdoret në mënyrë parandaluese për shembull për njerëzit që janë të ekspozuar drejtpërdrejt ndaj punonjësve shëndetësorë të infeksionit, ushtarët, doza është 0.2 miligramë për kilogram peshë trupore një herë në javë, skenari i dytë nëse keni kontakt me një person të infektuar ilaçi merret 0.2 miligramë për kilogram pesha e trupit çdo 72 orë. Dhe kur infektoheni, ajo vepron në zhvillimin e mëvonshëm të sëmundjes dhe meret njëra pas tjetrës si doza që përmenda”, thotë Dokiq.

Postime të ngjashme

Borrell: Nuk kemi për qëllim t’i ndajmë Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

R Zh

Zaev, Sasolit / Urgjentisht duhet të zhbllokohet rruga evropiane, por negociatat për identitetin maqedonas nuk janë opsion

R Zh

Darkë e liderëve të Ballkanit Perëndimor me Borrellin javën e ardhshme në Bruksel

R Zh

Xhaferi mori pjesë në Konferencë për digjitalizim, inteligjencë artificiale dhe nevojën për rregullimin e tyre

R Zh

Zhbllokimi i vetos bullgare: BE-ja mund ta bëjë fare lehtë nëse dëshiron, Sofja një satelit i Francës

B L

Studim: Ligjet përgjithësisht të mira dhe të harmonizuara me BE-në, mungon zbatimi i duhur

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...