Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Nga sot mund të hyni në Greqi por vetëm nëse plotësoni njërin nga tre kushtet

Shkup, 14 maj – Zhurnal – Pas më shumë se një vit, shtetasit e Maqedonisë së Veriut nga sot mund lirshëm të hyjnë në Greqi pikës kufitare “Evzoni”, e cila hapet, pasi paraprakisht kryeministrat e të dyja vendeve, u dakorduan të dielën enjten se Greqia duhet të hapë kufijtë e saj.

Megjithatë, për të hyrë në shtetin fqinj, shtetasit e Maqedonisë së Veriut duhet të plotësojnë njërin nga tre kushtet e parashtruara, të kënë një test negativ PCR, të kenë një dokument se se kanë marrë dy dozat e vaksinave antikovid, ose të kenë rezultat pozitiv për  pranine e antitrupave në organizëm.

Në të gjitha rastet e tjera, hyrja në territorin grek nuk do të lejohet.

Plazhet greke tashmë janë hapur dhe funksionojnë nën protokolle të veçanta, që do të thotë që këtë verë do të mund të shkohet në Greqi për pushime, gjë e cila nuk ishte e mundur fitin e kaluar nga shkaku I pandemisë.

Postime të ngjashme

Pozicioni bullgar ndaj Maqedonisë së Veriut mbetet i pandryshuar, Sofja është e hapur për dialog

Dafina Vidishiqi

Carovska: Nëse nuk investoni në arsim, keni harruar të investoni në të ardhmen

Dafina Vidishiqi

Maqedonia e Veriut përballet me mungesë të vaksinave

Dafina Vidishiqi

BFI: As këtë vit nuk mund të kryhet haxhi

Dafina Vidishiqi

Destani: Roli dhe kontributi i diasporës shqiptare ka qenë dhe vazhdon të jetë i jashtëzakonshëm

Dafina Vidishiqi

MSHIA Maqedoni: Dokumentet e Draft-planit aksional të Strategjisë Nacional janë vendosur në ENER

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...