Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Nga zëvendësministër i AAK-së në përkrahës të LVV-së

Ish-zëvendësministri në Qeverinë Haradinaj, Besim Demi, i cili vinte nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, tashmë po përkrah publikisht Lëvizjen Vetëvendosje.

Demi thotë se bindjet e tij politike kanë pësuar ndryshime për shkak të strukturave udhëheqëse të AAK-së që po vazhdojnë të jenë të njëjta që nga themelimi.

Një shkak tjetër që e bëri Demin të tërhiqet nga ky subjekt politik është edhe fakti që sipas tij “është parti që nuk e ka për qëllim të dalë e para, por vetëm të luftojë për mbijetesë”.

Ai bëri deklaratën publike pro Vetëvendosjes në prag të zgjedhjeve – dhe jo pa arsye.

Sipas Demit, parafushata ishte momenti më i mirë për të kontribuar në rritjen e numrit të votave për Lëvizjen Vetëvendosje, për të cilën thotë se do të jetë pjesë e saj ndonëse jo me anë të “aderimit klasik”.

“Unë në një mënyrë apo tjetër do të jem pjesë e VV-së, aderimet klasike nuk është që i pëlqej, me kohë do të sqarohen gjërat”, ka thënë ai.

Demi veç me partinë, është i zhgënjyer edhe me liderin. Në pikëpamjen e ish-zyrtarit të AAK-së, Haradinaj i ka ndryshuar bindjet.

“Në zgjedhjet e para sa më kujtohet ka qenë votë emocionale për Heroin e Luftës, Ramush Haradinaj. Pas një kohe ka filluar edhe miqësia si dhe bindjet politike të njëjta që i kam mbështetur, të cilat së fundmi kanë pësuar ndryshime radikale nga kreu i Partisë”, thotë ai.

Me ardhjen e Lëvizjes Vetëvendosje në pushtet, Demi shpreson që do të lehtësohet formimi i institucioneve dhe do të ketë përgjegjësi e llogaridhënie, “sikurse për veprimet e mira ashtu edhe për dështimet e mundshme të qeverisë”.

Demi ishte emëruar zëvendësministër i Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor nga ish-kreu i Qeverisë, Ramush Haradinaj, në nëntor të vitit 2017.

Postime të ngjashme

IKSHPK: 48 raste të reja me COVID-19

D V

Përfshirja e prokurores në një audio-incizim, reagon ministrja Haxhiu: Ky skandal sikurse edhe të tjerat nuk guxojnë të na heshtin

D V

Tiketat ngjitëse përplasin ministrin Aliu me deputetin Lekaj

D V

Zjarret në Kosovë, ministri Mehaj apel qytetarëve: Denonconi keqbërësit

D V

Zyrtari i Vetëvendosjes konfirmon Arben Vitinë kandidat për të parin e Prishtinës

D V

Kurti paralajmëroi reciprocitet me Serbinë, reagojnë zyrtarët e shtetit serb

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...