Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Ngërçet tek foshnjat/ Hall i madh në një stomak të vogël

Statistika tregon se çdo foshnje e katërt ka ngërçe të theksuara në stomak, të cilat paraqiten mes javës së dytë dhe të tretë dhe mund të zgjasin madje edhe deri në disa muaj.

Shkaqet për paraqitjen e ngërçeve ose dhimbjeve të barku tek të porsalindurit

Edhe pse nuk është konstatuar shkaktari i saktë për paraqitjen e ngërçeve, ekzistojnë sqarime të shumta, ndër të cilat:

  • Sistem i zhvilluar jo mjaftueshëm gastrointestinal tek foshnjat
  • Punë e përshpejtuar e zorrëve tek foshnjat (peristaltika)
  • Gjatë kohës së ushqimit të foshnjave gëlltisin shumë ajër (i cili në zorrë shkakton fryrje dhe paraqitje të ngërçeve)
  • Alergji ose mbindjeshmëri  tek foshnjat ndaj ndonjë përbërësi ushqimor (ushqim i pasur me karbohidrate) ose ndaj përbërësit ushqimor që e konsumon nëna (proteina nga qumështi i lopës, vezë)
  • Intolerancë ndaj laktozës (mungesë e enzimës laktaza e cila ndihmon në zbërthimin e laktozës)
  • Dhimbja e barkut gjithashtu mund të jetë një shenjë për sëmundje serioze, dhe më mirë është që foshnjën ta kontrollojë pediatri

A e keni ditur?

Gjatë paraqitjes së ngërçeve, pediatrët gjithashtu rekomandojnë pika të cilat përmbajnë kulturë probiotike të baktereve të acidit laktik – Lactobacillus rhamnosus GG.

Zgjidhje për këtë problem janë pikat WAYA LGG

Shumica e të porsalindurve i marrin të gjithë përbërësit e nevojshëm ushqimor përmes qumështit të nënës apo me përdorimin e formulave të qumështit. Dhe nga aty, për shkak ngërçeve nuk ndërpritet me gjidhënie, ndërsa derisa foshnja ushqehet me formulë qumështi, duhet të mundohemi ta zëvendësojmë. Formula e qumështit me shenjën AS, ka përbërje të përshtatur për fëmijë me ngërçe.

Rekomandime të thjeshta  nga ANNI FARM për zvogëlimin e ngërçeve të mëdha për stomakun e vogël.

Postime të ngjashme

Veprimet që duhet të bëni nëse zgjoheni me dhimbje mesi

S.B.

Kur njerëzit plaken më së shumti? Shkencëtarët dinë vitet e sakta!

S.B.

OBSH nuk rekomandon imunizimin me dy lloje vaksinash

S.B.

Kanceri i veshkave është më i vështiri për t’u zbuluar: Shenjat më të hershme që trupin po shkatërron kjo sëmundje e rrezikshme!

S.B.

Gabimet e prindërve të cilat dobësojnë sistemin e imunitetit te fëmijët

S.B.

Ekspertët pohojnë: Teknika 4-4-4 zgjidh edhe problemet më të mëdha

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...