Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Ngjitja në majën e shkrirë

Zhurnal Ads

Ngjitësi i majave të akullta, Will Kadd, është rikthyer në Kilimanxharo me misionin e tij të fundit, ngjitjen.

Kjo ishte vizita e tij e dytë pas asaj të vitit 2014. Sivjet ishte në betejë me kohën për të bërë ngjitjen para se maja e famshme të shkrihet përgjithmonë si rezultat i ngrohjes globale.

Në disa vende shtigjet janë aq të ngushta dhe të holla. Dikur këto shtigje ishin me akull të gjerë dhe të trashë.

Gadd pritet të jetë personi i fundit që është ngjitur në Majën e akullt të Kilimanxharos.

Duke përdorur hartën me GPS, ekipi i ngjitësit kanadez ka zbuluar se 70 për qind e shtigjeve janë shkrirë që prej vitit 2014.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Kështu mund të duken qytetet në Mbretërinë e Bashkuar në vitin 2100

S.B.

Nasa zbulon asteroidin e rallë i cili vlen 10.000 kuadrilion dollarë

S.B.

Tërhiqen numrat 5, 6, 7, 8, 9, 10 në lotarinë e Afrikës së Jugut, nisin hetimet për mashtrim

S.B.

U bë nënë 44 herë, 40 vjeçares i ndalohet lindja e fëmijëve të tjerë

T E

Kafeja redukton sëmundjet mendore

admin

Banorët e Shangait kanë parë diçka të pazakontë: Një ndërtesë 5-katëshe “duke ecur”

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...