Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Ngritet kallëzim pendal nga Policia financiare për Lidija Dimovën

Zhurnal Ads

Shkup, 29 tetor – Drejtoria e Policisë Financiare ka zbardhur një nga aferat që ndërlidhen me ndarjen e mjeteve evropiane në Agjencinë Kombëtare për Programe evropiane arsimore. Është dorëzuar kallëzim penal kundër Drejtores së Agjencisë Lidija Dimova dhe pronarit të Shoqatës për Tregti dhe Shërbime V.E.Z TREJD, Zoran Zlatkovski. Krahas tyre kallëzim penal është dorëzuar edjhe për një arkëtar në agjenci, si dhe për një bashkëpunëtor të jashtëm. Të gjithë dyshohen se kanë shkaktuar dëm prej mbi 25 milion denarë. Ngarkohen për vepra penale “keqpërdorim të detyrëz dhe autorizimeve zyrtare”, “mashtrime në dëm të mjeteve të bashkësisë evropiane”, “bashkëpjesëmarrje” dhe “veprim të pandërgjegjshëm”.

Kallëzimi penal kundër Dimovës vjen një javë prej se Qeveria vendosi që ajo të shkarkohet nga funksioni, për shkak, sic ishte thënë, veprimit joetik lidhur me indikacionet për punë jopërkatëse financiare. Tani rasti është në duart e Prokurorisë, që duhet të vendos nëse Dimova krahas përgjegjësisë politike do të ketë edhe përgjegjësi penale.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Do të shkurtohen mjetet e projekteve të cilat nuk do të realizohen deri në fund të vitit

Z H

Ambasadori i Republikës së Shqipërisë, Reka uron Grubin në detyrën e re

R ZH

Zaev, Vuçiç dhe Rama nënshkruajnë nesër marrëveshje bashkëpunimi për luftën kundër Covid 19

T E

Sanksionohen 210 shoferë në Shkup, 81 për shpejtësi të tejkaluar dhe 23 motoçiklistë

T E

Pendarovski: Në kushte të pandemisë arsimi dhe shkenca bëhen ende më të rëndësishme

E.E.

Mot me diell dhe vranësira mesatare

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...