Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Nigeri, 22 mijë fëmijë infektohen me HIV çdo vit

Përfaqësuesi i UNICEF-it në Nigeri, Klaes Johansson, theksoi se pavarësisht fushatave të ndryshme anti-HIV në vend, virusi vazhdon të përhapet.

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) njoftoi se 22 mijë fëmijë në Nigeri infektohen me virusin HIV çdo vit,.

Përfaqësuesi i UNICEF-it në Nigeri, Klaes Johansson, theksoi se pavarësisht fushatave të ndryshme anti-HIV në vend, virusi vazhdon të përhapet.

Johansson njoftoi se çdo vit, 22 mijë fëmijë në këtë vend infektohen me HIV.

Ai theksoi se kjo situatë në Nigeri është shqetësuese.

Nga ana tjetër, drejtori i Programit Kombëtar të Kontrollit të AIDS-it në Nigeri, Aliu Gambo, tha se në vitin 2016, rreth 13 mijë gra shtatzëna që kishin virusin HIV, nuk kanë arritur të trajtohen, kurse ky numër është rritur në 421 mijë në vitin 2019.

Siç theksoi ai, është e nevojshme të përgatiten udhërrëfyes, veçanërisht për gratë dhe fëmijët, në luftën kundër HIV/AIDS.

Postime të ngjashme

Sulmohet me raketa baza amerikane në Irak

Lea Muslija

Amerika bllokon pranimin e Ukrainës në NATO?

Lea Muslija

Rusia “zbutet” e para, kthen ambasadorin në Washington pas takimit Biden-Putin

Lea Muslija

Paralajmëron OBSH: Bëni kujdes, pandemia s’ka marrë fund

Lea Muslija

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...