Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Nigeri, shpëtohen 17 nxënës të rrëmbyer nga Boko Haram

Guvernatori i shtetit Katsina, Aminu Masari për një radio stacion tha se ka urdhëruar një operacion që do të kryhej pasi qindra studentë u rrëmbyen nga Boko Haram në një shkollë në Kankara, një qytet i vogël në Katsina.

Së paku 17 nxënës të rrëmbyer nga grupi terrorist Boko Haram nga një shkollë në veriperëndim të Nigerisë janë shpëtuan, transmeton Anadolu Agency (AA).

Guvernatori i shtetit Katsina, Aminu Masari, për një radio stacion tha se ka urdhëruar një operacion që do të kryhej pasi qindra studentë u rrëmbyen nga Boko Haram në një shkollë në Kankara, një qytet i vogël në Katsina.

Masari tha se dy nxënës vdiqën në operacion.

“Shumica e nxënësve të rrëmbyer janë në pyllin Zamfara në provincën fqinje. Janë duke u zhvilluar përpjekje për t’i shpëtuar ata”, shtoi ai.

Më shumë se 600 nxënës të rrëmbyer

Pjesëtarët e Boko Haram sulmuan shkollën me konvikt natën e 11 dhjetorit, duke rrëmbyer më shumë se 600 nxënës.

Ministri i Mbrojtjes Bashir Salihi Magashi ka vizituar zonën, duke premtuar se nxënësit do të shpëtojnë shumë shpejt.

Banorët lokalë gjithashtu po vazhdojnë të ofrojnë ndihmë për lirimin e tyre.

Në një deklaratë, presidenti Muhammadu Buhari dënoi sulmin e Boko Haram ndaj fëmijëve të pafajshëm, duke thënë se forcat e sigurisë kanë identifikuar grupin e armatosur në pyll dhe se është nisur një operacion.

Zëdhënësi i Policisë së Shtetit Katsina, Gambo Isah, tha se një roje sigurie u plagos gjatë operacionit dhe forcat shtesë të sigurisë do të dërgohen në zonë për operacionet e kërkimit-shpëtimit.

Postime të ngjashme

Qendër terapie me protone për pacientët e vegjël me sëmundje të renda

R Zh

CMG-ja: Një vend, dy sisteme, mënyra më e mirë institucionale për stabilitetin afatgjatë në Hong-Kong

R Zh

Avioni bën ulje të detyruar në Sofje! Pasagjeri sulmoi stjuardesën dhe…

T E

Frika nga protesta e grave, Pallati Presidencial rrethohet me barrikada para 8 marsit

T E

Tërmet tjetër me madhësi 4.2 të shkallës Rihter “trondit” Larisën

T E

Piloti fik motorrët e avionit me 101 persona në bord, tmerrohen pasagjerët

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...