Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Nigeri, vriten 11 terroristë të Boko Haram-it

Sipas një zyrtari ushtarak, shumë terroristë të tjerë u plagosën ndërsa armët, motoçikleta dhe municionet u sekuestruan gjatë operacionit të kryer nga ushtria në zonën e qeverisë lokale Gwoza të shtetit Borno.

Së paku 11 pjesëtarë të grupit terrorist Boko Haram u vranë në një operacion të kryer në Nigerinë verilindore, raporton Anadolu Agency.

Sipas një zyrtari ushtarak, shumë terroristë të tjerë u plagosën ndërsa armët, motoçikleta dhe municionet u sekuestruan gjatë operacionit të kryer nga ushtria në zonën e qeverisë lokale Gwoza të shtetit Borno.

Boko Haram nisi një kryengritje të përgjakshme në vitin 2009 në Nigerinë verilindore, por më vonë përhapi mizoritë e saj në Niger, Çad dhe Kamerun, duke shkaktuar përgjigje ushtarake.

Më shumë se 30 mijë njerëz janë vrarë dhe gati 3 milionë janë zhvendosur brenda një dekade të aktiviteteve terroriste të Boko Haram-it në Nigeri, sipas Zyrës së OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare.

Dhuna e kryer nga Boko Haram ka prekur rreth 26 milionë njerëz në rajonin e Liqenit Çad dhe ka zhvendosur 2,6 milionë të tjerë, sipas Agjencisë së OKB-së për Refugjatët.

Postime të ngjashme

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

Republikanët në SHBA bllokojnë projektligjin për reforma zgjedhore

Bekim Laçi

Miliona persona u kthyen në milionerë gjatë pandemisë

Bekim Laçi

Polici amerikan nuk ndahet së qari pasi u detyrua ta vrasë 19-vjeçaren – familja “ia fal gjakun”

Dafina Vidishiqi

Fauci: Varianti Indian, kërcënimi më i madh në luftën kundër Covid-19

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...