Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Nis funksionimin njësia e parë bërthamore me reaktorin Hualong One

Njësia e parë e energjisë bërthamore e Kinës duke përdorur Hualong One, një reaktor i gjeneratës së tretë të krijuar në vend, hyri në operacione tregtare, duke hapur rrugën për ndërtimin dhe eksportin masiv, njoftoi “Xinhua”.

Njësia Nr. 5 në qytetin e Fuqing në provincën Fujian të Kinës lindore, filloi të gjeneronte energji elektrike për shitje pas një prove provë shtatë ditore, njoftoi Korporata Kombëtare Bërthamore e Kinës (CNNC).

“Me Hualong One në internet, Kina është tani në ballë të teknologjisë bërthamore të gjeneratës së tretë në botë, krahas vendeve si Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Rusia”, -tha kryetari i CNNC-së, Yu Jianfeng.

Përdorimi tregtar i reaktorit do të ndihmonte në optimizimin e strukturës energjetike të Kinës në favor të zhvillimit me karbon të ulët, tha Yu.

Postime të ngjashme

Gjenerali që mori pushtetin në Mianmar thotë se gjendja emergjente mund të zgjasë deri në vitin 2023

D V

Irani mohon se e ka sulmuar cisternën e naftës

D V

Shumica e zjarreve në Turqi janë “nën kontroll”

D V

Schmidt merr detyrën e përfaqësuesit të lartë në Bosnje e Hercegovinë

D V

Talibanët sulmojnë me raketa Aeroportin e Kandaharit

D V

Greqia përballet me zjarre

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...