Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Nis riatdhesimi i fëmijëve shqiptarë nga Siria në Shqipëri, publikohen pamjet! Gjysmëhëna e Kuqe siriane: Kërkesa nga qeveria shqiptare

Zhurnal Ads

Ka nisur misioni i riatdhesimit të fëmijëve shqiptarë në Siri.  Lajmi është dhënë nga Gjysmëhëna e Kuqe Siriane e cila shpjegon se përpjekjet e përbashkëta humanitare kanë bërë që fëmijët shqiptarë në Siri të mund të kthehen ne vendlindjen e tyre.

Ndërsa qeveria Siriane siguroi të gjitha lehtësitë e nevojshme, Gjysmëhëna e Kuqe #Siriane mundësoi me sukses familjet shqiptare, që banonin në kampin Al-Hol në Hasakeh, të ktheheshin në atdheun e tyre nën një kërkesë për qeverinë shqiptare.

Nën mbikëqyrjen e Inxh. Khaled Hboubati, President i SARC, familjet janë dorëzuar në teste gjithëpërfshirëse mjekësore para se të largohen nga Kampi, ku Gjysmëhëna e Kuqe Arabe Siriane i shoqëroi ata në Damask.

Mark Ghareeb Shefi i Misionit të Shqipërisë në Liban do të shoqërojë familjet në udhëtimin e tyre nga Damasku në Shqipëri.

SARC falënderon Federatën Ndërkombëtare të Shoqërive të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës së Kuqe dhe, në veçanti, Z. Francesco Rocca, President i IFRC, dhe të gjithë partnerët Humanitarë, si dhe palët e interesuara në terren, për përpjekjet e tyre të bëra për të lehtësuar misionet humanitare të SARC u përpoqën për të lehtësuar vuajtjet humanitare dhe për të mbrojtur dinjitetin e njerëzve të prekur.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

“Është përgjegjësi e madhe”, Milva Ekonomi flet për detyrën e re si ministre: Pres presidentin

S.B.

Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri zyrtarizon kandidatët e parë për zgjedhjet e 25 prillit

S.B.

Thellohet skandali me pronën në Sarandë, dalin shkeljet e tjera në dokumentacionin e lejes së ndërtimit në lulishten 1200 metra

S.B.

“Jemi 3 familje dhe marrim vetëm një bonus qiraje”, me shtëpinë e shkatërruar nga tërmeti, vëllezërit në Kombinat në dëshpërim: Po hidhem unë që të vijnë ta rregullojnë

admin

Sulmi në Kongresin Amerikan, Yuri Kim: Liria dhe e drejta nuk duhet të shndërrohen në paligjshmëri

S.B.

Maliqi: Largohem përfundimisht nga politika, nëse nuk fiton opozita e bashkuar

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...