Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Nis rikthimi i shërbimeve shëndetësore në ambulancat specialistike të QKUK-së

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, i shoqëruar nga ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), Valbon Krasniqi, në një konferencë për medie kanë prezantuar rekomandimet për heqjen e masave dhe disa kufizimeve të vëna për luftimin e pandemisë COVID-19, njofton Insajderi.

Zemaj njoftoi se do të bëhet rikthimi i shërbimeve shëndetësore, duke përfshirë punën e ambulancave specialistike, operacioneve joemergjente dhe shërbimeve tjera elektive.

“Kjo punë e pandemisë nuk ka qenë e lehtë dhe vazhdon të jetë sfiduese. Të vazhdojmë të respektojmë masat dhe rekomandimet e dala nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe Ministrisë. Lirimi i masave nuk nënkupton largim të tërësishëm të virusit, mirëpo kërkon përgjegjësi shtesë dhe të jeni më të kujdesshëm”, tha ai.

Për ndryshimet në masat anti-COVID në këtë konferencë për medie foli infektologu Krasniqi, I cili tha se nga sot kanë filluar shërbimet në ambulancat specialistike të shërbimit të QKUK-së.

“Situata epidemiologjike dhe aspekti klinik i pacientëve me COVID-19 i mundëson SHSKUK-së rikthimin gradual të të gjitha shërbimeve shëndetësore për pacientët në nevojë”, tha Krasniqi.

“Dje drejtorët e të gjitha spitaleve të përgjithshme, po ashtu janë udhëzuar që konform këtij vendimin dhe situatës epidemiologjike të rifillojnë rikthimin gradual të këtyre shërbimeve”, shtoi ai.

Postime të ngjashme

Hidhet një pako në drejtim të qendrës së paraburgimit në Prizren

Dafina Vidishiqi

Gërvalla në Ditën e Çlirimit: Pas krimeve të Serbisë, u ngritëm dhe ndërtuan shtetin

Dafina Vidishiqi

Moti për ditën e nesërme

Dafina Vidishiqi

Edhe një anëtar i PDK-së shpall kandidaturën për kryetar të Drenasit

Dafina Vidishiqi

Liria që nuk e priti çlirimin

Dafina Vidishiqi

Kërkohet mbështetje për fëmijët e mjekëve të vdekur në krye të detyrës në pandemi

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...