Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Nis shtetrrethimi, preken 46 milionë njerëz, kryeministri: Javët e ardhshme do të jenë të vështira!

Zhurnal Ads

Franca do të shtrijë një shtetrrethim brenda ditës në dhjetëra zona të tjera në përpjekje për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit, ka njoftuar Kryeministri Jean Castex.

“Vala e dytë është tani në proces,” tha ai, duke shtuar se situata në vend ishte “shumë e rëndë“.

Ndalimi nga ora 21:00 deri në 06:00 do të hyjë në fuqi në mesnatën e së premtes dhe rreth 46 milion njerëz tani do të preken nga masa.

Vendet përreth Evropës po luftojnë me rritjen e normave të infeksionit. Franca, Italia, Spanja dhe Britania e Madhe janë të gjitha pikat e nxehta.

“Javët e ardhshme do të jenë të vështira dhe numri i vdekjeve do të vazhdojë të rritet,” tha Z. Castex në një konferencë për shtyp të Enjten.

“Nëse nuk arrijmë të ndalojmë pandeminë, do të përballemi me një situatë të rëndë dhe do të duhet të shqyrtojmë masa shumë më të ashpra,” shtoi ai.

“Ne ende kemi kohë për ta shmangur atë, por nuk kemi shumë kohë”, tha ai.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Japonia shpall gjendjen e jashtëzakonshme në Tokyo

S.B.

Fjalori Collins: “Izolim” shpallet fjala e vitit

S.B.

Historike në Estoni, vendi baltik për herë të parë do të ketë një grua kryeministre

T E

Alarm për bombë në aeroportin e Frankfurtit, evakuohen qindra udhëtarë

T E

Kolegji Zgjedhor mblidhet për të zgjedhur zyrtarisht presidentin e SHBA-së

S.B.

Zbulohen 5 varre masive të tjera në Tarhuna

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...