Nis takimi Biden–Putin në “tokë neutrale”, Zvicra uron të kenë “një dialog të frytshëm”

Presidenti amerikan Joe Biden dhe ai rus, Vladimir Putin po mbajnë takimin e parë ballë për ballë në një samit historik në Gjenevë të Zvicrës.

 

Shtëpia e Bardhë tha në një deklaratë se në këtë takim do të kërkojë “të rivendosë parashkiueshmërinë dhe stabilitetin në marrëdhëniet SHBA-Rusi”. Në përfundim të takimit Biden do të mbajë një konferencë për mediat.

Në fillim të takimit të dy presidentët realizuan edhe foton e parë të përbashkët, ku qëndruan në këmbë para VIlës “de la Grange”, bashkë me presidentin zviceran Guy Parmelin, i cili i uroi të dy udhëheqësit që të kenë “një dialog të frytshëm”./A2

Related posts

Gjykata e Karolinës së Jugut ndalon dy ekzekutime derisa “skuadra e pushkatimit të jetë në dispozicion”

Redaksia

Ushtria amerikane u dorëzoi bazën Bagram forcave afgane

N E

Frigë nga talibanët, Taxhikistani mobilizon 230 mijë trupa

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More