Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Nissani do të sjellë veturat e reja elektrike në fillim të 2030-s

Nissani ka bërë të ditur të mërkurën se modelet e reja të veturave do të dalin në treg në fillim të vitit 2030 si pjesë e përpjekjeve të kompanisë për të arritur neutralitetin e karbonit më së largu deri në vitin 2050.

Kompania e cila planifikon të mbulojë tregjet në Japoni, Kinë, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Evropës ka bërë të ditur se do të ndjekë inovacionet e fundit të baterisë për veturat e saj elektrike dhe se do të zhvillojë teknologjinë hibride për efiçencë të energjisë, shkruan Reuters.

“Jemi të përcaktuar për të krijuar një shoqëri neutrale në karbon dhe të përshpejtojmë përpjekjet kundër ndryshimeve klimatike”, ka bërë të ditur shefi ekzekutiv i Nissanit, Makoto Uchida.

Të gjitha këto plane, Nissani është duke i bërë për të kaluar nga veturat dizel në ato elektrike dhe hibride.

Postime të ngjashme

Volkswageni shënon 45-vjetorin e Golf GTI me një version special

S.B.

Jaguar Land Rover do të zvogëlojë kapacitetin prodhues me 25% për pesë vjet

S.B.

Huawei ka në plan të prodhojë vetura elektrike dhe e para mund të mbërrijë këtë vit

S.B.

Aston Martin do të elektrifikojë 90% të modeleve deri më 2030

S.B.

Këto janë gjëra që Hyundai i ri mund ti bëjë, kurse Tesla jo

S.B.

Si duket flota e makinave të Elon Musk?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...