Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Një 28 vjeçare përfundoi në spital pasi u vaksinua në Serbi

Shkup, 31 mars – Zhurnal.mk – Një vajzë 28 vjeçare e cila ishte vaksinuar javën e kaluar në Serbi me vaksinën “AstraZeneca”, për momentin është shtrirë në spital përshkak një efekti trombocid. Ky efekt si duekt është shkaktuar nga vaksina, përcjellë Zhurnal.

Ashtu siç është paralajmëruar edhe në shtetet e BE-së, vaksina nuk preferohet për moshën më të re, ajo preferohet vetëm për personat mbi 60 vjeç.

Rasti me 28 vjeçaren ka ndodhur diku 7 ditë pasi është vaksinuar, ndërsa vajza nuk ka patur sëmundje më herët. Pikërisht për këtë nga ministria e shëndetësisë thonë se nuk do të vaksinojnë të rinjtë derisa nuk marin garanca se vaksina është e sigurtë. Bëhet fjalë për një numër tejet të vogël të këtyre rasteve por gjithsesi duhet të kihet kujdes.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Takimi i dytë i Osmanit dhe Stoevit në Antalia

Dafina Vidishiqi

PDSH me Sadi Bexhetin synon fitoren në Tetovë

Dafina Vidishiqi

Komuna e Jegunovcës pa menaxhim me mbeturinat, në hyrje të fshatrave ju “mirëpresin” deponitë e egra

Dafina Vidishiqi

ESHS-Maqedoni: Vitin e kaluar kanë vdekur 25.775 persona, 10.9 përqind prej tyre nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Prizreni dhe Tetova do të lidhen me tunel!

Dafina Vidishiqi

BE heq zyrtarisht kufizimet për qytetarët e Maqedonisë e Veriut (VIDEO)

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...