Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Një aplikacion që përkthen mjaullimën e maceve

Hulumtuesit sugjerojnë se ndryshe nga njerëzit, macet nuk kanë një gjuhë të përbashkët. Çdo mjaullimë është unike dhe dedikuar pronarit të saj e disa me vokale se të tjerat.

Një aplikacion i cili ka për qëllim të përkthejë mjaullimën e maceve është zhvilluar nga një ish inxhinier i Amazon Alexa.

MeowTalk regjistron zërin dhe përpiqet të identifikojë kuptimin. Ata që kanë mace mund të etiketojnë përkthimin për të krijuar një databazë prej të cilit një softuer i inteligjencën artificiale i integruar mëson prej saj.

Aktualisht janë vetëm 13 shprehje në fjalor si “Më ushqe,” “Jam e nevrikosur” dhe “Më lër rehat.”

Hulumtuesit sugjerojnë se ndryshe nga njerëzit, macet nuk kanë një gjuhë të përbashkët. Çdo mjaullimë është unike dhe dedikuar pronarit të saj e disa me vokale se të tjerat.

Falë inteligjencës artificiale sa më shumë të përdoret aplikacioni, aq më i saktë bëhet. Aplikacioni është falas për tu shkarkuar në Google Play Store dhe Apple App Store. /PCWorld Albanian

Postime të ngjashme

Familja australiane gjen më shumë se 50 lëkura gjarpri në çatinë e shtëpisë së tyre

S.B.

Kjo ‘veturë’ është një Smart dhe një ‘gjysmë’ tjetër

S.B.

Vajza e shurdhër zbuloi se si zgjohet herët në mëngjes me një “alarm të veçantë”

S.B.

“COVID Bandit” lë 4,600 dollarë bakshish për stafin e një restoranti në Kolorado – lë edhe një mesazh

S.B.

Arkeologët zbulojnë varrimin më të vjetër të njeriut në Afrikë

S.B.

Presidenti i Irlandës po mbante një fjalim, vihet në siklet nga qeni i tij

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...