Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Një burrë injektoi ‘çaj’ kërpudhash magjike në damarë, kërpudhat u rritën brenda tij

Një burrë përgatiti një çaj nga “kërpudhat magjike” dhe injektoi shpikjen në venat e tij; disa ditë më vonë, ai përfundoi në departamentin e urgjencës me kërpudhat që i rriteshin në gjak.

Burri kaloi 22 ditë në spital, me tetë nga ato ditë në njësinë e kujdesit intensiv (ICU), ku ai mori trajtim për dështimin e organeve multisisteme.

Tani i lëshuar, ai është ende duke u trajtuar me një regjim afatgjatë të barnave antibiotike dhe antifungale, sipas një përshkrimi të rastit të botuar më 11 janar në Journal of Academy of Consultation, transmeton Telegarfi.

Rasti nuk zbuloi nëse injektimi i çajit mund të shkaktojë efekte të vazhdueshme psikoaktive, siç shihet ndonjëherë kur njerëzit gëlltitin kërpudhat me gojë, shkruajnë mjekët në raport, shkruan sciencealert.com.

Për shembull, në raste të rralla, njerëzit mund të zhvillojnë një gjendje të quajtur çrregullim të perceptimit të vazhdueshëm të shkaktuar nga halucinogjeni (HPPD).

Rasti “nënvizon nevojën për edukim të vazhdueshëm publik në lidhje me rreziqet që vijnë nga përdorimi i këtij dhe ilaçeve të tjera, në mënyra të ndryshme nga ato të përshkruara”, shkruajnë mjekët.

Ai e filtroi ​​çajin duke e nxjerrë përmes një “shtupë pambuku” para se ta injektonte në trupin e tij. Në ditët në vijim, ai u bë i përgjumur dhe i mërzitur, dhe lëkura e tij filloi të bëhet e verdhë. Shpejt ai zhvilloi diarre dhe filloi të vjella me gjak.

Familja e tij e gjeti atë dhe e çuan në dhomën e urgjencës, duke vërejtur shqetësimin se ai gjithashtu dukej shumë i hutuar.

Organe të shumëfishta, përfshirë mëlçinë dhe veshkat, filluan të dështojnë dhe burri u transferua në ICU. Gjaku i tij rezultoi pozitiv për një infeksion bakterial me mikrobin Brevibacillus dhe një infeksion mykotik nga Psilocybe cubensis – domethënë kërpudha magjike që ai injektoi tani po rritej në gjakun e tij.

Përveç ilaçeve antibiotike dhe antifungale, burri duhej të vendoset në një ventilator pasi ai pësoi dështim akut të frymëmarrjes, ku lëngjet mblidhen në qeset e ajrit të mushkërive. Fatmirësisht, pacienti i mbijetoi kësaj sprove dhe më vonë u lëshua nga spitali.

Postime të ngjashme

Një dasmë bamirësie për çiftin e pastrehë

S.B.

Në malet e Zvicrës kërkohen vullnetarë për t’i trembur ujqërit

S.B.

Macja e zhdukur ribashkohet me pronarin pas 15 vjetësh

S.B.

Cili nga këta katër katrorë është i ndryshëm nga të tjerët?

S.B.

Njihuni me oficerin 91 vjeçar të policisë në SHBA, i cili nuk ka në plan të pensionohet

S.B.

Shakaja në TikTok, e bën nënën të mendojë se vendi i saj po sulmohet me armë bërthamore

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...