Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Një diamant 102 karatësh në ankand në Hong-Kong

Një diamant i bardhë në formë ovale dhe 102 karatë do të shitet në ankand më 5 tetor në Hong Kong nga shtëpia e ankandeve ”Sotheby’s” që, e sigurtë në fuqinë e tregut, nuk ka vendosur çmim dysheme dhe nuk ka marrë garanci.

”Sotheby’s” nuk ka dhënë vlerësim zyrtar për këtë diamant prej 102,39 karatësh ekzaktësisht, ngjyra D dhe tipi IIa, cilësia më e lartë për sa i përket pastërtisë dhe transparencës.

“Historikisht, diamante të këtij kalibri dhe të këtyre përmasave janë shitur rreth 11 dhe 33 milionë dollarë”, theksoi Quig Bruning, zyrtar i departamenti të argjendarisë tek ”Sotheby’s” në Nju Jork.

Vetëm shtatë diamante të tjerë të bardhë mbi 100 karatë (një karat është i barabartë me 0,2 gram) dhe me cilësi ekuivalente janë shitur në ankand.

Në nëntor 2017, diamanti më i madh i paraqitur ndonjëherë për shitje, me 163,41 karatët e tij u ble në Gjenevë për 33,8 milionë dollarë, përfshirë tarifat dhe komisionet, një rekord botëror në këtë kategori.

Megjithatë, ky nuk është rekord për një diamant.

Në prill të vitit 2017, diamanti rozë “Ylli rozë” u shit për 71,2 milionë dollarë në një ankand të organizuar nga ”Sotheby’s” në Hong Kong/AFP.

Postime të ngjashme

Shkoi për të pirë, gruaja amerikane u mërzit shumë kur pa përshkrimin që i ishte bërë në faturë

S.B.

Shoferi i kamionit bëri një manovër të gabuar dhe përfundoi në çatinë e një garazhi në Itali

S.B.

Dhjetë fotografi që do të duhet t’i shikoni dy herë, për të kuptuar se çfarë po ndodh në to

S.B.

Videoja virale e qenit që e shpëton qenin tjetër nga mbytja në pishinë

S.B.

Gruaja u shkurorëzua nga burri pasi vuri re një detaj në foton e tij

S.B.

Një mace “kurioze” u ngjit me alpinistët në majën e një mali zviceran

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...