Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Një dollar i argjend u shit për 10 milionë dollarë në vitin 2013: Tani monedha sërish del në shitje

Dollari i argjend, “Arare 1794” që besohet të jetë një nga të parët – nëse jo i pari – do të dal sërish në shitje në një ankand publik.

Monedha e quajtur dollari “Flokët që rrjedhin”, paraqet një portret të “Zonjës së Lirë” në njërën anë dhe të një shqiponje në anën tjetër.

Herën e fundit që ishte në ankand, në vitin 2013, ajo u shit për 10 milionë dollarë – duke tejkaluar rekordin botëror të pagesës për një monedhë të rrallë, transmeton Telegrafi.

“Kjo është një monedhë ëndërr – një objekt i çmuar që unë kam qenë krenar që e mbaj, dhe më vjen shumë keq që e shoh duke u zhdukur”, tha Bruce Morelan për CNN-in, i cili zotëron dollarin e rrallë të argjendit të vitit 1794.

Monedhën historike që vlerësohet rreth 20 milionë dollarë, Morelan tha se shpreson që pronari i ri ta vlerësojë atë po aq sa ai.

Postime të ngjashme

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

Një grua u arrestua në SHBA pasi refuzoi t’i kthente 1.2 milionë dollarë që i ishin depozituar gabimisht

S.B.

21-vjeçari krijon shijen e veçantë të kafesë

S.B.

Një burrë po riparonte një motor të veturës gjersa dikush tjetër po e ngiste atë

S.B.

Një astronaute grua, për herë të parë në Emiratet e Bashkuara Arabe

S.B.

Gjaku i zogjve funksionon si sistem ngrohjeje në dimër

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...