Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Një e re me kancer vdes 10 ditë pasi realizoi ëndrrën e saj të martohej: ‘Dashuria e vërtetë ekziston’

Adarlele Andrade de Lara dhe Ruan Pablo de Lara, festuan bashkimin në fillim të shkurtit, në União da Vitória, në Paranën Jugore në Brazil, ku ajo u përball me sëmundjen për herë të tretë.

Dhimbjet nuk ishin në gjendje ta fshehnin buzëqeshjen e Adarleles. Në kujdesin paliativ për shkak të kancerit, ajo u ngrit nga karroca e saj në gjysmë të rrugës për në altar dhe u ngrit për të takuar të fejuarin e saj, Ruan Pablo de Lara, 27 vjeç, i cili u përpoq – më kot – të mbante mbrapa lotët.

Askush nga të pranishmit në Famullinë Nossa Senhora da Salette, në União da Vitória, në jug të Paranës, nuk përmbante emocionet.

Dhjetë ditë pas ceremonisë, shitësja e fustaneve humbi betejën kundër sëmundjes me të cilën po përballej për herë të tretë. Më e vogla nga pesë vëllezërit e motrat ishte pranë nënës së saj, Lúcia Glaab de Andrade, 60 vjeç, në Spitalin e Klínicas, në Curitiba, transmeton Telegrafi.

Ada kishte ditëlindjen më 22 maj. Më në fund, në vitin 2020, një i huaj vendosi ta përgëzojë atë në një rrjet social. Para se të mbaronte muaji, ajo dhe Ruan, i cili punon si programues, kishin takimin e parë.

Kur çifti u takua, Ada e konsideroi veten të kuruar nga një tumor në krahun e saj të majtë të zbuluar në moshën 23 – dhe kjo e la atë me vështirësi për ta lëvizur atë.

E vëmendshme, gruaja e re vuri re shenjat e trupit. Ishte një top i vogël që u shfaq në ballë. Në gusht, mjekët diagnostikuan metastazën e tumorit. Sëmundja u shfaq përsëri në kokë, shpinë dhe legen.

Gjatë trajtimit, ata u bashkuan edhe më shumë. Vendimi për t’u martuar u prit mirë nga familjet. Në të njëjtën mënyrë që dhimbja nuk e ndaloi të jetonte, sëmundja nuk e ndaloi ëndrrën e saj.

Mes pandemisë së coronavirusit të ri, organizimi i ceremonisë ishte i rrethuar nga kujdesi. Nuk kishte festë, dhe në kishë një e treta e kapacitetit ishte e mbushur. Takimi i parë ishte dhjetori, megjithëse Ada e donte atë më herët. Me rritjen e rasteve të COVID-19, ishte për shkurt.

Ndërsa shkurti po afrohej, fotografia e nuses u keqësua. Në prag të ceremonisë, ajo u përball me dhjetë ditë shtrim në spital për shkak të anemisë së rëndë dhe dhimbjes. Ada donte largimin nga spitali për të provuar veshjen, mjekët nuk e linin të shkonte.

Familja nuk e fsheh mirënjohjen e saj për stafin e spitalit. Një ambulancë me një mjek dhe infermiere e mori gruan e re, e cila ishte internuar në kryeqytet, të provonte veshjen pranë nënës së saj.

Ditët e fundit

Martesa nuk ishte ëndrra e vetme e Adës, e cila ishte e ndarë midis punës dhe shkollës së biznesit, e ndërprerë nga trajtimi. Kursi i radiologjisë ishte i papërfunduar. Lejen e drejtimit, sidoqoftë, nuk e mori, sepse krahu nuk ja lejonte një gjë të tillë.

Ajo ëndërronte të ishte nënë, i donte fëmijët. E parandaluar nga trajtimet agresive, ajo adoptoi qenin Snow.

Pas martesës, të shtunën, gruaja e re ishte mirë deri të martën, tha burri. Kisha dhimbje, por ilaçet kishin kontroll. Të nesërmen, ajo shkoi me ambulancë për një konsultë në Curitiba dhe u shtrua në spital.

Nëna, edhe një herë, ishte së bashku me të. Këtë herë, ajo ishte në spital gjatë gjithë kohës. Vajza, e cila hante ëmbëlsira, nuk kishte më aq oreks.

Babai, burri dhe vëllezërit shkonin për vizita, duke pajtuar oraret me punën. Në javën pas internimit të tyre, ata u thirrën me ngut nga jugu në kryeqytet.

“Në gjysmë të rrugës atje, Ruan tha se ishte e kotë që ne të vraponim, se tashmë ishim vonë”, thotë vëllau i saj.

“Unë isha vetëm me të. Vetëm unë dhe ajo. Dhe Zoti me mua”, tha nëna.

Postime të ngjashme

Kjo çantë në formë aeroplani e Louis Vuitton kushton ‘më shumë sesa disa aeroplanë të vërtetë’

S.B.

Një Tesla me shpejtësi rreth 160 km/orë godet disa makina të parkuara, pastaj përplaset në një shtëpi në Florida

S.B.

Hapën themelet e një ndërtese, banorët e një fshati në Indi gjetën një enë të mbushur me stoli ari dhe argjendi – por gëzimi i tyre zgjati shumë pak

S.B.

Mësim në plazh për nxënësit në Spanjë

S.B.

Stërvitësi vritet nga ariu i cirkut pasi harroi të hiqte maskën e koronavirusit në kafazin e tij

S.B.

NASA nxjerr një imazh spektakolar nga planeti Mars

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...