Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Një ekip studiuesish kanë ndërtuar një sy bionik

Zhurnal Ads

Mund t’i japë përdoruesit aftësi shtesë për të lundruar në ambiente të brendshme dhe të jashtme, pretendojnë shkencëtarët nga Universiteti Monash në Australi.

Shumica e verbërisë ndodh për shkak të dëmtimit të nervave optikë, të cilët lidhin retinën me trurin, transmeton lajmi.net.

Ky sistem i ri i shikimit, i quajtur Gennaris, anashkalon një dëm të tillë dhe shkencëtarët thonë se kjo bën të mundur trajtimin e kushteve për personat e verbër.

Sistemi Gennaris përbëhet nga mbulesa koke të personalizuara që përfshijnë një aparat fotografik, transmetues pa tel dhe një njësi të përpunuesit të vizionit, si dhe softuer i cili lejon që përbërësit të ndërveprojnë me njëri-tjetrin.

Ai gjithashtu kërkon një seri prej nëntë milimetra pllaka katrore, të cilat mund të futen në tru. Kamera video shikon përmbajtjen, e cila i dërgohet përpunuesit të vizionit për t’u përpunuar dhe nxjerrë.

Të dhënat më pas transmetohen me valë në secilën pllakë, e cila i kthen të dhënat në impulse elektrike, duke stimuluar kështu trurin përmes mikroelektrodave.

Sistemi është rezultat i një bashkëpunimi midis Universitetit Monash, Alfred Health, MiniFAB dhe Grey Innovation. /Lajmi.net/

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Sony thuhet se do të zbulojë çmimin e PlayStation 5 sot

admin

Zbulimi i tërmetit dhe paralajmërimi se do të ndodhin shumë shpejtë – tani në telefonin tuaj Android

admin

‘Zbulohet’ OnePlus 9 – kështu duket telefoni i ri

S.B.

WhatsApp do të fshijë llogarinë tuaj nëse nuk jeni dakord për ndarjen e të dhënave me Facebook

S.B.

Dikur u tall me Apple, tash edhe Samsung Galaxy S21 duhet të vijë pa mbushës

S.B.

Teknologjia e re i bën tanket 80% më të vështira për t’u dalluar

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...