Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Një foshnje në Rumani vdiq pas pagëzimit, u zhyt tri herë në ujë

Shumë rumunë u mobilizuan këtë javë në mediat sociale për të bindur Kishën Ortodokse ta ndryshojë ritin e pagëzimit pas vdekjes së një foshnjeje në një ceremonie të tillë, shkruan Index.hr.

“Vdekja e një të porsalinduri për shkak të kësaj praktike është një tragjedi e madhe. Ky rrezik duhet të eliminohet…”, thanë iniciatorët e peticionit në internet, i cili deri më tani ka mbledhur më shumë se 56,000 nënshkrime.

Foshnja gjashtë javëshe vdiq në spital të hënën, menjëherë pas pagëzimit që iu bë në një kishë në Suceava.

Sipas ritit, foshnja ishte zhytur tri herë në ujin e bekuar. Pastaj u sëmur dhe vdiq disa orë më vonë në spital.

Një autopsi gjeti lëng në mushkëritë e foshnjes, ndërkohë u hap një hetim ndaj priftit që drejtoi ceremoninë për vrasje nga pakujdesia.

Disa raste të tilla kanë ndodhur në vitet e fundit, sipas raportimeve të mediave atje.

Zëdhënësi i Kishës Ortodokse, Vasile Banescu tha se priftërinjtë thjesht mund t’i spërkasnin të sapolindurit me pak ujë në ballë për të shmangur tragjedi të tilla.

Por kryepeshkopi Theodosius, udhëheqës i krahut të fortë të kishës, tha se riti nuk do të ndryshojë. 

Postime të ngjashme

Numri i rasteve globalisht nga coronavirusi shkon mbi 200 milionë

D V

Vërshimet mund të rrezikojnë më shumë miliona njerëz

D V

Turqi: Zjarri përfshin termocentralin

D V

OBSH bën thirrje për shtyrjen e aplikimit të dozave përforcuese, për të përshpejtuar vaksinimin në vendet më të varfra

D V

Vaksina Pfizer pritet të marrë miratimin e plotë deri në shtator

D V

Franca premton 100 milionë euro për Libanin në konferencën ndërkombëtare të ndihmës

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...