Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Një fshat në Indonezi përmbytet nga uji i kuq

Uji i kuq ka përfshirë një fshat në Indonezi këtë të shtune, kjo pasi një fabrikë e ngjyrës ishte përmbytur nga reshjet e mëdha të shiut që kishin kapluar atë zonë.

Këto vërshime ishin në rrugën Jenggotit në pjesën e njohur si Javas. Kjo është zonë në jug të qytetit Pekalongan, e cila njihet për dyllin tradicional dhe tekstilet e ngjyrosjes të cilat quhen ‘batik’.

Mijëra përdorues të rrjeteve sociale kanë shpërndarë imazhe ku fshati ishte i përmbytur në ngjyrë të kuqe, shkruan BBC.

Një banor i atjeshëm, Dimas Arga Yudha ka thënë për Reuters, se këto pamje të fshatit kanë ardhur si pasojë e bojës “batik” që është tretur në ujë.

“Kjo do të zhduket kur të ketë edhe shi më shumë”, ka thënë Yudha.

Postime të ngjashme

Turqia evakuon turistët e tronditur nga zjarret në Bodrum

D V

Prokurorët kryesorë amerikanë goditen nga hakerët, dyshohet se janë rus

D V

Mijëra persona protestojnë në Francë kundër pasaportës shëndetësore të COVID-19

D V

Vaksina ruse ‘Sputnik V’, problemi më i ri i Italisë

D V

Shkon në gjashtë numri i viktimave nga zjarret në Turqi

D V

Erdogan: Vazhdojnë përpjekjet për shuarjen e 14 zjarreve pyjore

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...