Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Një gjë e thjeshtë mund ta pengojë demencian, ndërsa shumica gabimisht mendojnë që është cikërrimë

Është e njohur mirë që demencian e pengon pasioni dhe jeta aktive, por edhe një gjë të cilën të moshuarit nuk e kanë pasur në vitin 2020. 

Ashtu siç ndihmon aktiviteti fizik në preventivën e diabetit dhe sëmundjes së zemrës, po ashtu edhe shoqërimi ka ndikim në zvogëlimin e rrezikut nga demencia në moshën e plakjes, thonë rezultatet e një studimi të botuar në Journal of Gerontology: Psychologies Sciences.

Megjithatë, në vitin 2020 shoqërimi ishte i detyruar të reduktohet në minimum, mirëpo kishte mundësi të zëvendësohej me video-thirrje dhe këmbim të porosive të shkruara.

Sepse, rezultatet e hulumtimit kanë treguar që shoqërizimi në kohën e pandemisë është më i rëndësishëm se kurrë më parë për trurin. Shoqërimi me njerëz dhe bërja e planeve për të ardhmen janë shumë të rëndësishme për shëndetin e trurit.

Ky studim tregoi se njerëzit e moshuar, të cilët shoqërohen rregullisht me miqtë, kanë disa hobi, ose ndjekin ndonjë edukim, kanë një tru më të shëndetshëm.

Postime të ngjashme

Ngrënia e mishit të kuq rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës

S.B.

Disa këshilla thelbësore rreth agjërimit

S.B.

Kush duhet të jetë fizikisht aktiv para e kush pas ushqimit?

S.B.

Shtoni këtë pluhur në pijet tuaja për të ngritur fokusin dhe shkrirë dhjamin në bark

S.B.

Vitaminat që funksionojnë njësoj si antibiotikët

S.B.

Përfitimet shëndetësore nga lulet e brokolit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...