Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Një gjykatë në Moskë gjobit TikTok-un për “thirrje për protestë”

Një gjykatë në Moskë gjobiti me 2,6 milionë rubla (rreth 28.000 euro) platformën TikTok, për mosanulimin e ftesave të pretenduara për të mitur për të marrë pjesë në protestat kundër ndalimit të opozitarit Alexei Navalny, në fund të janarit.

Vendimi vjen në një kohë kur Moska po rrit presionin mbi rrjetet e huaja sociale.

Disa ditë më parë, po kjo gjykatë vendosi tri gjoba ndaj Twitterit, me gjithsej 8.9 milionë rubla (rreth 100.000 euro), pasi akuzoi këtë rrjet social se kishte dështuar për të hequr përmbajtjet që autoritetet ruse besojnë të jenë “të ndaluara” dhe u bën thirrje “të miturve për të marrë pjesë në demonstrata të paautorizuara”. \ atsh

Postime të ngjashme

Dogecoin: Shakaja më e çmueshme e botës

S.B.

Sony po përgatit më shumë se 25 lojëra për PlayStation 5

S.B.

Motorola planifikon të karikojë celularët në ajër

S.B.

iOS 14.5.1 i bën iPhonet në mënyrë drastike më të ngadalshëm

S.B.

Rregulla të reja WhatsApp: Çfarë duhet të dini?

S.B.

Kontrolluesi DualSense i Sonyt mund të përdoret edhe për lojërat në Apple

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...