Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Një grua në SHBA pranë ekzekutimit, e para pas 70 vitesh

Një gjykatë apeli ka shfuqizuar masën e ekzekutimit për të vetmen grua që pret dënimin me vdekje. Lisa Montgomery, mbyti një grua shtatzënë në Misuri e më pas e preu me thikë dhe i rrëmbeu foshnjën, në vitin 2004.

Nëse masa tani do të zbatohet, ajo do të bëhet e para femër e burgosur federale që do të ekzekutohet në thuajse 70 vjet. Data e ekzekutimit të montgomerit ishte caktuar fillimisht për muajt e shkuar, por ishte pezulluar për momentin pasi avokatët e saj u prekën nga koronavirusi. Më pas data u shty për më 12 janar nga departamenti i drejtësisë. Por avokatët e montgomerit argumentuan se data nuk mund të vendosej ndërkohë që ishte në fuqi urdhëri i pezullimit.

Një gjykatë mbështeti avokatët duke rrëzuar urdhërin e drejtorit të byrosë së burgjeve për organizimin e ekzekutimit të saj. Të premten ndërkohë, një panel gjykatësish doli në përfundimin se drejtori kishte vepruar sipas ligjit duke lejuar organizimin e ekzekutimit. Ekipi i mbrojtjes tha se do të hartonte një peticion për gjykatësit për të rikonsideruar vendimin e tyre. Gruaja e fundit që u ekzekutua nga qeveria amerikane ishte Bonnie Heady, që vdiq në një dhomë gazi në misuri në 1953.

Postime të ngjashme

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit

T E

Islanda përgatitet për një shpërthim të mundshëm pranë Reikjavikut

T E

Navalny lajmërohet nga burgu: Gjithçka në rregull me mua

T E

Armenia përballet me tensione politike dhe plagët e luftës

T E

Dyshime për sulm terrorist në Suedi/ 8 persona të plagosur me thikë

T E

Së paku 33 të vdekur në protestat në Birmani

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...