Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Një haker për 90 sekonda mund të marrë kontrollin e makinës Tesla Model X

Një haker mund të marrë kontrollin e makinës Tesla me një lehtësi të habitshme.

Studiuesi belg i sigurisë Lennert Wouters ishte në gjendje të ‘vidhte’ një veturë Tesla Model X, duke e hakuar atë me një lehtësi të madhe.

Ai përfitoi nga boshllëqet e sigurisë për të riprogramuar sistemin digjital të çelësave brenda pak sekondash në mënyrë që të fitonte akses në një Tesla të mbyllur dhe më në fund ta ndizte atë, transmeton Telegrafi.

Sulmi mund të kryhet me pajisje jashtëzakonisht të lira dhe përmes një lidhjeje Bluetooth.

Që hakimi të funksionojë, duhet të dini numrin identifikues të Model X, i cili mund të shihet lehtësisht përmes panelit në pult. Kërkesa e dytë është që të jeni deri në pesë metra larg çelësit të pronarit të Tesla.

Meqenëse pajisja për sulmin – në këtë rast një Raspberry Pi – mund të vendoset në çantë shpine dhe të kontrollohet përmes telefonit tuaj inteligjent, ju mund të uleni disa metra larg viktimës.

Përmes një pike të dobët, Wouters ishte në gjendje të riprogramonte çelësin dhe kështu të vidhte kodin e shkyçjes për të hapur makinën.

Postime të ngjashme

Timoni i ri dhe i pazakontë i Teslas

Dafina Vidishiqi

Ai mori me qira një Ferrari të ri, dhe e ktheu të prishur

Dafina Vidishiqi

Ferrari njoftoi një veturë të re revolucionare sportive për në fund të qershorit

Dafina Vidishiqi

Porsche 911 GT3 aktual mori një version më të rehatshëm Touring

Dafina Vidishiqi

Opel Astra i ri po vjen në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

Edhe sa mund të vazhdoni vozitjen, nëse drita në tabelën e kontrollit të veturës tregon se po ju mbaron vaji?

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...