Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Një kanal në Amsterdam tanimë ka një urë të shtypur 3D

Një urë këmbësorësh e gjatë rreth 12 metra dhe e shtypur në 3D është projektuar nga Joris Laarman dhe e ndërtuar nga kompania holandeze e robotikës MX3D.

Kjo urë, sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, është hapur për qarkullim në Amsterdam gjashtë vjet pas fillimit të projektit.

Ura, e cila ishte fabrikuar nga shufra çeliku inox nga krahët robotikë me gjashtë boshte, të pajisura me pajisje saldimi, shtrihet në Oudezijds Achterburgwal në Amsterdam.

Siç bëhet e ditur, për strukturën janë përdorur 4,500 kilogramë çelik, i cili u shtyp në 3D nga robotët në një fabrikë për një periudhë prej gjashtë muajsh përpara se të ishte vendosur në pozicion mbi kanalin këtë vit.

Forma e saj e lakuar në formë S dhe parmakët janë projektuar duke përdorur softuerin e modelimit parametrik.

Ekipi pas urës pretendoi se teknika tregoi se si teknologjia e printimit 3D mund të çojë në struktura më efikase, duke përdorur më pak material.

Postime të ngjashme

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

Nëse jeni në këtë grup, Google ka një porosi – ose telefoni juaj do të jetë i padobishëm

D V

Arrin një videolojë e re – personazhi kryesor është një mace e braktisur

D V

Kindles më të vjetër mund të humbasin lidhjen me internet

D V

Moduli i shkencës ruse destabilizoi Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...