Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Një mace “kurioze” u ngjit me alpinistët në majën e një mali zviceran

Dy alpinistë të rinj Cyril dhe Erik Rohrer u ngjitën në majën e malit të mbuluar me dëborë.

Kur alpinistët arritën në një lartësi prej rreth 1200 metrash dëgjuan një mjaullimë dhe kuptuan se atje ishte një mace e humbur.

Ajo dukej se ishte endur dhe përfundoi në shpatet e malit rastësisht, shkruan Daily Mail.

Rohrers më vonë mësuan se macja ishte zhdukur disa ditë më parë dhe se kjo ishte hera e tretë që ishte drejtuar për në majë të malit, duke ndjekur grupet e mëparshme të alpinistëve në të njëjtën mënyrë, transmeton Telegrafi.

“Ishte ora 4:30 e mëngjesit, kishim arritur një lartësi prej 1,200 metrash kur dëgjuam një mjaullimë e maces nga pylli. Pamë një mace të frikësuar dhe të hutuar që u bashkua me ne dhe u ngjit me ne në majën e 3,000 metrave”, treguan alpinistët.

“Kafsha ishte duke u dridhur dhe putrat e saj ishin duke gjakosur nga ecja në dëborë të fortë dhe të akullt. Ne vendosëm ta merrnim me vete. Shpesh e mbanim dhe vumë re se ishte tepër e rraskapitur për të vazhduar të ecte përpjetë”, tha alpinisti i ri.

“Një grup tjetër alpinistësh, të cilët na kaluan në ngjitje në majë, e kthyen atë në ultësirë ​​dhe ua dorëzuan pronarëve. Më vonë zbuluam se ajo ishte zhdukur katër ditë më parë dhe ndoqi alpinistët e tjerë deri në majë. Pra, arriti në majë tre herë! Kafshët janë shumë më të vendosura se njerëzit dhe kurrë nuk heqin dorë pavarësisht nga dhimbja”, tha Cyril.

Postime të ngjashme

Piceria me “furrë” vullkanike, në temperaturë 1 mijë gradë celsius

S.B.

Shitet në ankand diamanti më i madh në histori, vlera e tij kap vlerën e 14 milionë dollarëve

S.B.

Kjo është macja fatlume – posedon lodra, vepra arti, shtrat dhe televizion

S.B.

Pandemia i ndau vëllezërit binjakë nga Suedia, kështu që ata janë në kufi çdo ditë dhe takohen me njëri-tjetrin

S.B.

Burri humbi unazën e martesës gjatë pushimeve, tani atë e mban me krenari një peshk

S.B.

Një krijesë ‘aliene’ u pa në një plazh në Kaliforni

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...