Një metodë e thjeshtë për të ngrohur patatet e skuqura dhe për t’i bërë ato përsëri të freskëta

Patatet e skuqura janë të shkëlqyera për një pjatë të shpejtë dreke, dhe kombinohen mirë me pothuajse çdo pjatë

 

Megjithatë, ekziston një problem – ato shpejt e humbin shijen dhe bëhen të qullëta. Vetëm pas një dite, ata humbasin shijen e tyre të njohur.

Ndërsa ngrohja e ushqimit të mbetur ndihmon në zgjidhjen e këtyre problemeve, është e rëndësishme të dini se si të ngrohni patatet e skuqura siç duhet, raporton Lifehacker.

Edhe pse shumica e njerëzve i fusin patatet e skuqura në mikrovalë dhe i ngrohin derisa të nxehen, metoda e kuzhinierit John nga Food Wish është po aq e thjeshtë, por ajo i kthen shijen dhe i bën krokante patatet e skuqura.

Truku për t’i bërë patatet e pjekura të freskëta dhe krokante pothuajse çdo herë:

Çelësi për patatet e pjekura në mënyrë të përsosur fillon me zgjedhjen e patateve. Zgjidhni copa afërsisht të së njëjtës madhësi në mënyrë që patatet e skuqura të jenë afërsisht të së njëjtës madhësi.

E tëra çfarë ju duhet të bëni është t’i vendosni patatet e skuqura në një tavë që nuk ngjit, duke u siguruar që secila patate të jetë në kontakt me sipërfaqen e tavës.

Ngroheni tavën në zjarr mesatar dhe hidhini patatet e skuqura çdo 30 deri në 45 sekonda, duke u siguruar që të vijnë përsëri në kontakt me tiganin pas çdo hedhjeje.

Patatet do të nxehen aq shpejt, por gjithashtu do të bëhen përsëri krokante. E vetmja gjë që ka rëndësi është që të përzieni ose hidhni patatet tuaja në tavë gjatë gjithë kohës, në mënyrë që të mos digjen.

Related posts

Për 15 minuta: Domate të mbushura me vezë

D V

Komposto kumbulle pa konservues

D V

Jo vetëm imam bajalldi, shijoni drekën me role patëllxhani me gjizë dhe djathë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More