Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Një nga ushqimet tuaja të preferuara mund të ulë rrezikun e sëmundjes së zemrës

A e dini se nata juaj e ardhshme e filmit mund të jetë gjithashtu një fitore për zemrën tuaj? Nuk ka asnjë lidhje me filmin që po shikoni. Në vend të kësaj, gjithçka ka të bëjë me kokoshkat!

Kokoshkat kanë një numër përfitimesh të tjera përveç të qenit një ushqim i dashur për miliona shikues të filmave. Rezulton se janë të mbushura me ato që quhen polifenole, të cilat janë përbërje bimore që çlirojnë trupin tuaj nga radikalet e lira.

Këta radikalë të lirë zakonisht sulmojnë qelizat dhe shkaktojnë dëme të gjata, madje duke rritur rrezikun e problemeve shëndetësore si kanceri dhe sëmundjet e zemrës. Sidoqoftë, jo vetëm që shkencëtarët zbuluan se njerëzit me dieta të larta në polifenole kanë 46 për qind rrezik më të ulët të sëmundjes së zemrës , por kokoshkat në të vërtetë kanë më shumë polifenole sesa frutat dhe perimet.

Përveç këtyre përfitimeve të jashtëzakonshme të zemrës, polifenolet gjithashtu mund të menaxhojnë nivelet e sheqerit në gjak, të mbrojnë nga kanceri, të mbajnë tretje të shëndetshme dhe të stimulojnë funksionin e trurit.

Sigurisht, të gjitha avantazhet e mëdha shëndetësore nga kokoshkat varen vërtet nga ajo që vendosni mbi të. Sado të shijshme që të jenë, shtimi i kripës dhe gjalpit largon disa nga përfitimet mahnitëse të zemrës, ashtu si shumë erëza të tjera të veçanta që njerëzit i vendosin asaj. Mjafton një spërkatje me diçka si pluhur kerri, kanellë, pluhur kakao, maja ushqyese ose pluhur hudhre që t’ju japë çfarëdo arome që dëshironi.

Postime të ngjashme

Katër simptoma të një tiroideje joaktive

Dafina Vidishiqi

Ilaçi më i mirë për djegiet nga dielli gjindet në kuzhinën tuaj

Dafina Vidishiqi

Kjo është barishtja që zvogëlon rrezikun e kancerit dhe parandalon plakjen e trurit

Lea Muslija

BRITANIA E MADHE DO TË APLIKOJË DOZË TË TRETË PËR TË GJITHË TË VAKSINUARIT

Lea Muslija

Kura me mjaltë dhe limon për problemet me tretjen

Lea Muslija

Mbijeton foshnja që lindi në muajin e pestë, feston 1 vjetorin e lindjes

Lea Muslija

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...