Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Një tërmet 6.1 ballë godet Perunë

Zyrtarët nuk dhanë paralajmërim për cunami, por njoftuan se janë dëmtuar 8 ndërtesa.

Shteti i Amerikës Jugore, Peru, është goditur nga një tërmet me magnitudë prej 6.1 ballë sipas shkallës së Rihterit.

Qendra Kombëtare Sizmologjike e Institutit Gjeofizik të Perusë (IGP) njoftoi se epiqendra e tërmetit i cili ndodhi në thellësi prej 45 kilometrash, është 36 kilometra në jugperëndim të qytetit Chala në shtetin jugor Caraveli.

Zyrtarët nuk dhanë paralajmërim për cunami, por njoftuan se janë dëmtuar 8 ndërtesa.

Peruja ndodhet në të ashtuquajturën “Unaza e Zjarrtë e Paqësorit” e cila karakterizohet nga tërmete dhe vullkane të shpeshta.

Në tërmetin prej 7.9 ballësh në Peru më 15 gusht të vitit 2007 humbën jetën 595 persona.

Postime të ngjashme

Kina: Pretendimet për gjenocid ndaj ujgurëve janë absurde

T E

Zyrtarët vizitojnë kufirin SHBA-Meksikë mes rritjes së fluksit të emigrantëve

T E

Humb jetën në një aksident ajror parlamentari francez Olivier Dassault

T E

Ligjvënësi gjerman jep dorëheqjen, përfitoi nga kontratat për maskat

T E

Asnjë i vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit në Britani

T E

Austria pezullon vaksinat AstraZeneca, një grua humbi jetën, një tjetër është në gjendje të rëndë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...