Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Një veprim drastik nga autoritetet kineze: Fëmijëve u ndalohet telefoni në shkolla

Në shumë vende, ndikimi i telefonave celularë tek fëmijët është ende duke u debatuar, por në Kinë, autoritetet kanë vendosur që telefonat do të ndalohen në shkolla.

Ministria e Arsimit atje beson se ky vendim do të mbrojë shikimin e fëmijëve, do të parandalojë varësinë nga interneti dhe lojërat video, por gjithashtu do t’u mundësojë atyre që të përqendrohen më mirë në mësim, raporton BBC.

Ndalimi për telefona zbatohet për sjelljen e telefonave në kampuse dhe në terrenet e lojërave shkollore, përveç atyre studentëve që marrin pëlqimin e prindërve dhe miratimin me shkrim nga shkolla. Sigurisht, fëmijët duhet të komunikojnë disi me prindërit e tyre, kështu që kabinat telefonike do të vendosen në shkolla.

Opinionet në lidhje me këtë vendim janë të ndara – ndërsa disa besojnë se nuk zgjidh problemet e varësisë së fëmijëve nga interneti dhe teknologjia, të tjerët mendojnë se kjo të paktën do të ndihmojë në shkëputjen e fëmijëve nga celularët.

Disa vjet më parë, një ligj u miratua në Kinë, sipas të cilit nxënësve të shkollës u lejohet të luajnë lojëra video për vetëm 90 minuta gjatë ditëve të javës, dmth tre orë në fundjavë.

Postime të ngjashme

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

Nëse jeni në këtë grup, Google ka një porosi – ose telefoni juaj do të jetë i padobishëm

D V

Arrin një videolojë e re – personazhi kryesor është një mace e braktisur

D V

Kindles më të vjetër mund të humbasin lidhjen me internet

D V

Moduli i shkencës ruse destabilizoi Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...