Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Një vit pandemi, miq dhe familjarë “mund të përqafohen” në Britaninë e Madhe – Johnson njofton lehtësimet

Miqtë dhe familjarët në Britaninë e Madhe mund të përqafohen për herë të parë pas një viti pandemie.

Kryeministri Boris Johnson do të njoftojë sot lehtësimin e masave të coronavirusit, duke filluar nga 17 maji.

Pas fitores mahnitëse të zgjedhjeve lokale të laburistëve, ai do të njoftojë se suksesi i përhapjes së vaksinave lejon lehtësimin e mëtejshëm të bllokimit.

Pub-et, restorantet dhe kafenetë në të gjithë Anglinë do të mund të presin përsëri klientët brenda nga e hëna e 17 majit.

Hotelet, kinematë, teatrot dhe muzetë do të rihapen ndërsa kufijtë për ceremonitë mortore janë hequr.

Boris Johnson do të paralajmërojë një kthim në liri sot, duke u zotuar se “Covid nuk do të na mposhtë”, raportojnë mediat britanike, shkruan A2.

Ndërsa numri i përditshëm i vdekjeve nga Covid-19 ra në vetëm dy me 1,770 infeksione të konfirmuara, kreu i grupit të vaksinave të Oksfordit parashikoi që britanikët së shpejti do të jetonin pa maska dhe distancime shoqërore.

Postime të ngjashme

Biden zyrtarisht firmos si festë zyrtare ditën që përkujton fundin e skllavërisë

Dafina Vidishiqi

Italia lanson “pasaportën e vaksinës” të BE-së, planifikon për të hequr detyrimin për mbajtje të maskës

Dafina Vidishiqi

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin serb në Bosnje

Dafina Vidishiqi

Parlamenti i Malit të Zi votoi Rezolutën mbi Srebrenicën

Dafina Vidishiqi

Dhoma e Përfaqësuesve voton për t’i dhënë fund autorizimit për luftën në Irak

Dafina Vidishiqi

Amerika do të investojë 3.2 miliardë dollarë për të zhvilluar tableta kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...