Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

“Njeri i të ardhmes dhe pragmatik”/ Rama homazh për kryeministrin e parë shqiptar: Ja dy ngjarjet e mëdha që luajti rol moderatori

Kryeministri Edi Rama ka bërë homazh për kryeministrin e parë shqiptar, Sulejman Delvina. Në një postim në Facebook, kreu i qeverisë e quan Delvinën si një njeri i të ardhmes dhe arbitër i fateve të Shqipërisë.

Rama përmend dy ngjarjet më të rëndësishme, që Sulejman Delvina luajti rolin e moderatorit duke i dhënë atij shumë vlera.

Postimi i  plotë i Ramës

HOMAZH

SULEJMAN DELVINA, Kryeministri i parë shqiptar që iu përshtat idesë së parlamentarizmit, nuk dukej i paracaktuar nga fati për të qenë, një ditë, arbitër i fateve të Shqipërisë. Lindi në fillim të tetorit 1871 në një nga oxhakët më të dëgjuar të Toskërisë, i cili e kishte humbur ndikimin e një herë e një kohë, por jo aurën e së kaluarës.

Kjo e kaluar, nuk e pengoi Sulejman Fehmi beun të kthehej në njeri të së ardhmes. Mund të thuhet madje, që në një mënyrë apo në një tjetër, trashëgimia familjare e ndihmoi, në çdo rast, të kthehej në njeri të situatës.

Të mos kishte qenë për klubin shqiptar të Stambollit i cili e vuri në krye të një përfaqësie në Konferencën e Paqes me 1919, ndoshta Sulejman beu, mjaft mirë i ingranuar në rrjetin xhon-turk do të kishte vazhduar jetën në suazën perandorake, siç e kishte filluar. Pas Zosimeas në Janinë, kishte studiuar në Mylkie, shkollën e lartë të administratës duke u përgatitur kështu për të shërbyer në institucionet me të rëndësishme, ministrira dhe Kryeministri.

Nuk ishte revolucionar, por kemalizmi në Turqi, që e admironte, i dha të kuptonte se ndryshimi, me qasje kryekëput europiane, ishte jetik për të ruajtur dhe konsoliduar integritetin dhe sovranitetin e vendeve të dala nga Perandoria osmane. Pa qenë thjesht pragmatik, Sulejman Delvina, ishte i qartë se nëse nuk do ta printe parësia ndryshimin dhe nëse nuk do të ishte ajo që do t’i udhëhiqte dinamikën, atëherë vendi mund të binte në dorën e aventurierëve. Jo se vetë parësia ishte e privuar nga aventurizmi, por më së paku, jepte idenë e një rendi në mes te paqëndrueshmërive shqiptarë.

Të dy ngjarjet e mëdha të 15 viteve të para të Shtetit shqiptar, Sulejman Delvina i përqafoi kësodore pa shumë mëdyshje, duke luajtur një rol moderatori që i dha jo pak kredite. Ngjarja e parë, Kongresi i Lushnjes, e bëri Kryeministër në formatin e parë demokratik të Shtetit shqiptar dhe i dha mundësinë historike të qeveriste një Shqipëri për herë të parë të zbrazur nga ushtritë e huaja. Ngjarja e dytë, revolucioni i qershorit të 1924 e vendosi në krye të diplomacisë shqiptare.

Njeri i situatës, Sulejman Delvina u kthye kështu edhe në njeriun e kontradiktave. Me temperamentin gjithmonë e më të lëkundur nga mbivendosja e situatave gjithmonë e më të paparashikueshme, ai u tërhoq nga politika pas vitit 1925 dhe ndërroi jetë pak vite më vonë, duke lënë kujtimin e një shtetari të aftë, që nuk mungoi të ishte edhe njeri, me pamjaftueshmëritë e natyrshme të species.

#TëPAHARRUESHËM🙏

Postime të ngjashme

I ati nuk e di që ka humbur të birin, mjekja tregon fjalët e fundit të 17-vjeçarit: O teta më falni…

T E

Paloka: Na rezulton se LSI në një krah dhe PD në një krah do të maksimalizojë votën

T E

Arrihet marrëveshja! Bindet më në fund Nard Ndoka, ja në cilin qark do të kandidojë pas përplasjeve me Bashën

T E

Spitali i mori zemrën të riut shqiptar pas vdekjes/ Gjonaj bisedë me homologun spanjoll: Shikoni me prioritet letërporosinë e prokurorisë

S.B.

Presidenti Meta kthen ligjin, që zgjat afatin e koncesionit të aeroportit të Rinasit: Antikushtetues!

S.B.

Marrëveshja e Bashës me aleatët / Detaje nga dokumenti i dorëzimit në KQZ

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...