Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Njihuni me zv.kryeministren e re belge, është transeksuale

Transseksualja, Petra de Souter, gjinekologe me profesion dhe anëtare e Partisë së Gjelbër të Belgjikës është emëruar zv kryeministre.

Ajo ka luftuar për barazinë e njerëzve transgjinorë dhe për çështjet e shëndetit seksual. Në zgjedhjet evropiane të vitit të kaluar, de Sutter u zgjodh në Parlamentin Evropian, ku ajo shërbeu në BE si kryetare e Komitetit për Tregun e Brendshëm.

Në moshën 57 vjeç, Petra de Sutter dha dorëheqjen nga Parlamenti Evropian për të marrë detyrat e saj të reja.

De Souter tha se ishte shumë e lumtur dhe mirënjohëse për mbështetjen e ofruar nga kolegët e partisë ku ajo bën pjesë. Me emërimin e saj zv kryeministre, Petra de Sutter arrin një nivel më të lartë politikë se çdo person tjetër transseksual në Evropë.

Postime të ngjashme

AstraZeneca vaksina më e përdorur në botë

N E

Sergey Lavrov hedh poshtë ndryshimin e kufijve në territorin e ish-Jugosllavisë

N E

SHBA vaksinohen 24 % e popullsisë

N E

Mbi 3 milion viktima nga Kovit-19 në të gjithë botën

N E

Italia do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese

N E

Forcimi i aleancës SHBA-Japoni e shqetëson Kinën

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...