Bota

Njihuni me zv.kryeministren e re belge, është transeksuale

Transseksualja, Petra de Souter, gjinekologe me profesion dhe anëtare e Partisë së Gjelbër të Belgjikës është emëruar zv kryeministre.

Ajo ka luftuar për barazinë e njerëzve transgjinorë dhe për çështjet e shëndetit seksual. Në zgjedhjet evropiane të vitit të kaluar, de Sutter u zgjodh në Parlamentin Evropian, ku ajo shërbeu në BE si kryetare e Komitetit për Tregun e Brendshëm.

Në moshën 57 vjeç, Petra de Sutter dha dorëheqjen nga Parlamenti Evropian për të marrë detyrat e saj të reja.

De Souter tha se ishte shumë e lumtur dhe mirënjohëse për mbështetjen e ofruar nga kolegët e partisë ku ajo bën pjesë. Me emërimin e saj zv kryeministre, Petra de Sutter arrin një nivel më të lartë politikë se çdo person tjetër transseksual në Evropë.

Postime të ngjashme

Çfarë qëndron pas përplasjes publike midis Serbisë dhe Malit të Zi?

S.B.

BE paralajmëron Hungërinë kundër përdorimit të vaksinës ruse

S.B.

Zjarr në Kolumbi, 2 të vdekur dhe 320 familje mbesin pa shtëpi

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...