Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Nju Jork, hetimet ndaj Trumpit përfshijnë edhe Ivankën

Hetuesit në Nju Jorkut, që po investigojnë Donald Trump dhe “Organizatën Trump”, i kanë shtrirë hetimet e tyre edhe në disa zbritje të taksave për miliona dollarë në lidhje me disa konsultime financiare.

Një pjesë të këtyre parave, raporton gazeta “New York Times”, kanë përfunduar në xhepat e, vajzës së shefit aktual të Shtëpisë së Bardhë, Ivanka Trump.

Ulje të tilla të taksave, janë kritikuar si në hetimet penale të kryera nga Prokurori i Qarkut në Manhattan Cyrus Vance, ashtu edhe në hetimet civile të kryera nga Prokurori i Përgjithshëm i Shtetit të Nju Jorkut, Letitia James.

Zhvillimet e hetimit fillojnë nga fakti se Trump, siç doli nga deklaratat tatimore të 20 viteve të fundit të zbuluara nga “NYT”, dyshohet se ka paguar shumë më pak taksa nga të ardhurat, duke i justifikuar ato me humbje kronike të kompanisë së tij.

Në veçanti, Trump do të kishte ulur të ardhurat e tij të tatueshme edhe falë zbritjes për 26 milionë dollarë që i referoheshin pagesës së konsulencës. /e.a/noa.al/

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...